| floryan221 a întrebat:

**AM NEVOIE DE O INFORMATIE.
DACA MA POATE AJUTA CINEVA** Salut tuturor. Lucrez în Franța, mai exact lângă Annemasse, iar la sfârșitul lunii îmi expiră contractul temporar și e posibil să rămân fără loc de muncă și nu-mi permit să stau cu chirie. Specific că nici 6 luni nu am sa pot primi somaj. Stie cineva cum pot ajunge in Romania (n-am masina personala)? Stiu ca nu e tocmai indicat sa plec in tara, dar nici aici nu o sa pot rămâne în caz că nu mi se prelungește contractul. Astept un raspuns, multumesc!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Contactezi consulatul roman din franta si te indruma ei

| floryan221 explică (pentru mgtow):

Un număr de contact unde gasesc?

| mgtow a răspuns (pentru floryan221):

Ambasada României în Franța este misiunea diplomatică a României pe lângă Republica Franceză. Este situată în Palatul Béhague, în arondismentul 7 din Paris, pe Rue de l'Exposition.
Ambasadorul României la Paris este în prezent jurnalistul Luca Niculescu.
Adresă: 5 Rue de l'Exposition, 75007 Paris, Franța
Număr de telefon: +33 1 47 05 27 55

| floryan221 explică (pentru mgtow):

Super! Mersi mult!

| JicaContra a răspuns:

Da telefon la ambasada si intreaba!
da telefon la ministerul de externe si intreaba (am auzit povesti horror cu ambasada de gen "ne doare in pix de tine")

si da, acolo e mai bine daca te infectezi, dar daca ajungi sa fi aruncat in strada e mai bine inapoi in rrrominica decat in strada

| ancaval a răspuns:

Am auzit că se poate pleca cu avionul, parcă așa zicea la televizor. Oricum stai în carantină.

| floryan221 explică (pentru ancaval):

Stiu ca stau in carantină 15 zile, dar mai bine acasa decât aici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru floryan221):

Ehem... mai bine acolo, decat acasa. Mai citeste un pic ce se intampla pe la noi, si nu ma refer la cazul nasol in care esti bolnav si ajungi in spital.

| floryan221 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu e chiar asa simplu nici aici atât timp cât nu ai un loc de munca stabil.winking

| JulyDreams a răspuns:

Parca zilele astea am auzit ca e permisa si carantina la domiciliu, pentru cei care intra in tara. Poata ambasada Ro din Fr sa stie mai multe? Incearca un telefon...

| floryan221 explică (pentru JulyDreams):

O sa incerc prin ambasada. Multumesc.