| Catalin_4582 a întrebat:

Am nevoie de o informatie. Vreau sa ma duc in vacanta de vara in Romania.Eu sunt in Anglia si am 13 ani si anul acesta trebuie sa implinesc 14 pe 17 septembrie problema este ca imi expira pasaportul si trebuie sa-mi fac buletin ca sa-mi pot face atl pasaport care expira in august si problema e ca sunt si la scoala aici in Anglia si stiu ca incepe pe 2 septembrie.Deci. nu stiu ce sa fac ma ajutati cu un sfat sau cu ce as putea face, daca pot face pasaportu mai inainte sau buletinu. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pasaportul nu are legatura cu cartea de identitate (nu buletin). O sa trebuiasca sa iti faci un nou pasaport. Cartea de identitate o sa o poti face numai dupa implinirea varstei de 14 ani, asa prevede OUG nr.97/2005 privind actele de identitate si poti depune actele necesare la oficiile diplomatice ale Romaniei(Ambasada ori Consulat). Citez prevederile legale aplicabile din OUG 97/2005:
"ART. 13.(1) Actul de identitate se elibereaza de catre serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor de la locul de domiciliu sau resedinta a persoanei fizice, pe baza cererii scrise a acesteia sau, in cazul persoanei fizice puse sub interdictie, a reprezentantului sau legal.
(2) Minorul depune cererea pentru eliberarea actului de identitate, insotit de unul dintre parinti sau, dupa caz, de reprezentantul sau legal, de persoana desemnata din cadrul centrului specializat aflat sub autoritatea serviciului public de asistenta sociala sau de persoana careia i-a fost incredintat in plasament.
(3) Cererea pentru eliberarea actului de identitate reprezinta formularul-tip pe care cetatenii romani il completeaza pentru obtinerea unui act de identitate si care contine informatiile cu caracter personal stabilite de lege pentru constituirea si actualizarea R.N.E.P.
(4) Cererea pentru eliberarea actului de identitate se semneaza in prezenta lucratorului serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor si trebuie sa fie insotita de documentele care fac, potrivit legii, dovada numelui de familie si a prenumelui, a datei de nastere, a starii civile, a cetateniei romane, a domiciliului si, dupa caz, a resedintei.
(6) In situatia cetatenilor romani care au domiciliul in Romania si se afla temporar in strainatate, eliberarea cartii de identitate se poate face prin intermediul altei persoane, pe baza de procura speciala, autentificata la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei din tara respectiva.
(6^1) Cetatenii romani aflati in strainatate pot depune cererea pentru eliberarea primului act de identitate impreuna cu documentele prevazute de lege la misiunile diplomatice sau la oficiile consulare ale Romaniei din statul respectiv.
(7) Termenul de solutionare a cererilor pentru eliberarea unui act de identitate este de pana la 30 de zile, acesta putand fi prelungit cu cel mult 15 zile de catre seful serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor.
ART. 14.(1) In termen de 15 zile de la implinirea varstei de 14 ani, minorul are obligatia sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea actului de identitate, prezentand, dupa caz, documentele mentionate la art. 13 alin. (3) si (4).
(2) Eliberarea primului act de identitate nu se poate face pe baza de procura speciala.
ART. 16.(1) Cartea de identitate se elibereaza dupa cum urmeaza:
a) prima carte de identitate se elibereaza la implinirea varstei de 14 ani." Numai bine!

| CataC a răspuns:

Salut Catalin
Roaga parintii sau ia tu legatura cu amabasada/consulatul Romaniei, sunt singurii in masura sa rezolve probleme diplomatice. Se poate emite pasapart temporar, nu stiu cum e in cazul minorilor dar am un prieten care si-a pierdut actele in Cehia si a rezolvat asa.
Bafta multa

| Ada11 a răspuns:

Pasaporul ti-l poti face pe numele parintilor si sa scrii ca inca ai 13 ani. Dupa ce-ti expira, iti faci de pe buletinul tau.
P.S: Si eu intentionez sa plec in Angliawinking.
Numai bine!