| gaby79 a întrebat:

Am o alta adresa de mail pe care nu o mai pot accesa, din nu stiu ce problema a fost blocata.Am incercat recuperarea parolei si mi-a fost trimise datele de recuperare la id alternativ.Ei bine cunosc acest id, dar nu stiu mai exact cum se foloseste acesta, unde trebuie introdus si aici mi-se cere vreo parola.Mentionez ca am putut folosi aceasta adresa cand am fost in Spania,dupa care nu am mai putut sa o folosesc, si nu o pot reseta decat cu id alternativ, pe care nu stiu cum se folosestie.Va multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ai facut acel id caruia i-ai uitat parola, ai trecut acolo un id de yahoo alternativ? daca ai trecut, acum poti baga acel id de yahoo alternativ si vei primi un mesaj cu parola pe acel id de yahoo alternativ. Daca nu ai trecut un alternativ cand ai facut id acela care ai uitata tu, nu mai poti recupera parola.De aceea la inregistrarea unui id de yahoo mail,ne cere,ori un numar de telefon mori un id de yahii alternatuv, pentru ca atunci cand uitam parola sau mai stiu eu ce, sa introducem id alternativ sa nr de tel si ne trimite parola acolo, la tel prin mesaj sau pe acel id de yahoo alternativ.De exemplu eu am doua id de yahoo. Daca mai vreau sa fac unul ma innregistrez cu nume si tot ce imi cere acolo,plus un id de yahoo care il am deja. Atunci cand uit parola la contul asta nou care il fac,bag la cerere acolo id de yahoo cel vechi si uite asa primesc pe mail-ul cel vechi,parola la cel nou. Daca tu cand ai facut contul nu ai bagat un id de yahoo acolo(alternativ), nu ai cum sa mai recuperezi parola. Imi pare rau, fa-ti altul si nu mai neglija sa nu dai un nr de teleefon la cerere, pentru ca tocmai de asta ne cere numarul de telefon, pentru a putea obtine parola cand o uitam.O zi buna.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca trebuie sa urmezi pasii de acolo si la vei primi un email, la cel alternativ cu id si parola de la cel itat.Ai facut bine cand ai scris un email alternativ cand l-ai facut pe cel caruia i-ai uitat parola.

| gaby79 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns, dar pentru mine tot este neclar, ajuta-ma daca stii cum.Eu am uitat intrebarea de securitate si am ales resetarea cu ajutorul id alternativ, am facut acesti pasi cei de la yahoo mi-au trimis mesaj acolo, dar de aici dilema unde intru pentru a baga acest id alternativ si a-mi debloca id meu, asta nu inteleg eu si vreau sa aflu cum sa fac mai departe.
MULTUMESC

| anonim_4396 a răspuns (pentru gaby79):

Cand ai facut acel id caruia i-ai uitat parola, ai trecut acolo un id de yahoo alternativ? daca ai trecut, acum poti baga acel id de yahoo alternativ si vei primi un mesaj cu parola pe acel id de yahoo alternativ. Daca nu ai trecut un alternativ cand ai facut id acela care ai uitata tu, nu mai poti recupera parola.De aceea la inregistrarea unui id de yahoo mail,ne cere,ori un numar de telefon mori un id de yahii alternatuv, pentru ca atunci cand uitam parola sau mai stiu eu ce, sa introducem id alternativ sa nr de tel si ne trimite parola acolo, la tel prin mesaj sau pe acel id de yahoo alternativ.De exemplu eu am doua id de yahoo. Daca mai vreau sa fac unul ma innregistrez cu nume si tot ce imi cere acolo,plus un id de yahoo care il am deja. Atunci cand uit parola la contul asta nou care il fac,bag la cerere acolo id de yahoo cel vechi si uite asa primesc pe mail-ul cel vechi,parola la cel nou. Daca tu cand ai facut contul nu ai bagat un id de yahoo acolo(alternativ), nu ai cum sa mai recuperezi parola. Imi pare rau, fa-ti altul si nu mai neglija sa nu dai un nr de teleefon la cerere, pentru ca tocmai de asta ne cere numarul de telefon, pentru a putea obtine parola cand o uitam.O zi buna.

| gaby79 explică:

Cand introduc id alternativ la Yahoo id si passord imi spune ca acest id nu a fost luat, doresc sa il iau.Cam asta ar fi ca nu ma descurc cu acest id alternativ sa imi pot debloca ardesa mea.Multumesc