| Cartarescu_Denisa_1998 a întrebat:

Am o carie la dintii din fata,nu exact cei doi din fata,unul din cei doi si inca unul de langa el si este caria destul de vizibila de aproape,de la distanta nu se prea vedea si am ignorat-o pentru o perioada si recent am incercat sa ma uit cu o alta oglinda in oglinda in partea interioara,din spate a dintilor,acolo unde am caria si in spate se vede foarte mare si m-am speriat si stiu ca normal cand iti plombeaza un dinte practic iti fisureaza in el si asta inseamna ca trebuie sa puna ceva in loc. Dar nu asta este problema si chestia ca mie imi e frica ca nu va mai arata structura dintelui avand in vedere ca imi sparge din el si ca,culoarea dintelui nu va fi la fel cu cea a plombei sau chiar daca va fi, in timp culoarea aceea se duce de la diverse mancaruri,cafea, sucuri, se face galbena si o sa vada urat mai ales ca este si la dintii din fata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Nu îți face griji, tehnologiile au avansat suficient de mult încât, estetic vorbind, nu vei observa nicio diferență sau una insesizabilă cu ochiul liber și fără o lupă. Unele plombe sunt rezistente la alimente care pătează, deci nici asta nu ar fi o problemă. Cu cât te duci mai repede, cu atât mai mică va fi plomba. De durut nu doare, vei vedea, îți va pune un pansament temporar (tot un material asemănător cu plomba) și după ce totul e în regulă, îți va aplica plomba definitivă. Ai grijă de zâmbetul tău! happy

| Cartarescu_Denisa_1998 explică:

Pai si acel pansament temporar trebuie sa il port cateva zile sau plomba mi-o pune imediat dupa, in aceeasi zi

| ChristianKalman a răspuns:

Câteva zile, o săptămână, să se asigure că nu există infecție acolo.