| Silvia93 a întrebat:

Am o colega de facultate care a venit din Ucraina in Romania cu visa pentru student. Ii expira in curand visa si vrea sa plece in Germania / Spania / orice tara in EU sa munceasca are nevoie de alta visa?
Actele au expirat si nu stie cum sa faca sa plece (ambii parinti straini nu romani).

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa se prezinte la ambasada Ukrainei.

| darrio2007 a răspuns:

Are nevoie de viza pentru UE.Asta e clar.

| RAY a răspuns:

Da ei au nevoie de visa pentru orice tara in care intra

| mihai69 a răspuns:

Nu poate; trebuie să se ducă mai întâi la ea în țară (ca să-și rezolve problema actelor expirate), și oricum are nevoie de viză pentru alte țări decât România, dacă vrea să meargă acolo.

| Silvia93 explică (pentru mihai69):

Si cum se duce daca i`a expirat pasaportul?

| mihai69 a răspuns (pentru Silvia93):

Pentru un cetățean român nu e o problemă să revină în țară, chiar cu un act de identitate expirat. Poate fi cel mult reținut la frontieră până i se stabilește cu certitudine identitatea. Ar fi posibil ca pentru cetățenii ucraineni să se aplice o lege asemănătoare. Sau nu; caz în care poate face ce a spus deja colegul: să meargă la ambasadă sau consulat.