| LoveÈℓa a întrebat:

Am o intrebare legata de profiluri(liceu). Sunt in a-7 totusi ma gandesc ce profil sa aleg.
Sunt buna la romana(si chiar scriu si frumos dar nu cred ca voi devenii scriitoare), biologie, istorie, chimie si cred ca si geografie.Ma descurc si la mate.Deci intrebarea este:UMAN sau REAL? Eu sunt o fire inebunita dupa arta dar totusi si stiintele exacte imi plac.Prima data ma gandeam sa dau la uman. Dar cand am m-ai cautat pe net.(AM GASIT)
-Dupa ce termini realu ai mai multe optiuni
-La real sunt profesorii si elevii mai buni iar la uman ii gasesti pe aia care fug de mate
etc.
Eu zic ca m-as descurca la amandoua profiluri dar totusi trebuie sa aleg unu(da stiu m-ai am un an si jumate dar imi place sa fiu cu un pas inaintelaughing

Răspuns Câştigător
| Memecy a răspuns:

Daca vrei sa fii cu adevarat cu un pas inainte trebuie sa stii exact ce vrei de la viata asta daca vrei un avocat, procuror, judecator, istoric, dar nu numai atunci - stiinte sociale daca vrei sa fii un mare inventator, inovator, in domeniul IT calculatoare, fiziciana, la NASA -mate- info iti recomand ceva in domeniu economic -- ii multa toceala nu iti recomand
farmacie, medicina -bio- chimie

1 răspuns:
| Himera a răspuns:

Alege real daca faci fata, acolo o sa inveti la majoritatea materiilor in toti cei 4 ani de liceu. Ai grija sa fii sigur ca o sa faci fata matematicii. Cat despre uman, nu miza pe faptul ca sunt elevii slabi ca s-ar putea sa ai surprize, insa pierzi multe la uman, iti dezvolti mai mult partea creativa dar partea care dezvolta logica si ratiunea e lasata ceva mai in urma.