| Komarov a întrebat:

Am o placa video interna de 256 mb si 2gb ram si cica la placa video se poate mari din bios explicati-mi si mie cum se face?

Răspuns Câştigător
| NeneaToaster a răspuns:

Nu,nici o componenta din hardware nu poate fi modificata prin software.
Tot ce poti sa faci e sa cumperi alta placa video.Si e periculos sa umbli prin bios.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Placa video integrata isi poate mari performanta din Bios, avand limite minime si maxime. De exemplu, ai posibilitatea sa maresti de la 64mb la 256, sau, in cazul tau de la 256 mb la 512 mb, in functie de resursele de care ai nevoie. Daca folosesti programe de editare video sau grafica, sau daca vrei sa joci jocuri care, schimband setarile din bios, ar putea sa se incadreze in cerintele de sistem ale jocului, atunci se pot face modificari legate de mb. E recomandat doar pentru astfel de motive si de catre cineva care se pricepe.
Placa dedicata (separata de placa de baza) nu-si poate schimba performantele stabilite din fabrica.

| Komarov explică (pentru dannyel86):

Pai da am o placa de baza gigabyte de unde pot face setarile din bios da-mi si mie metodele ma pricep la pc-uri dar asta e cv nou pentru mine