| Bishop a întrebat:

Am o problema, m-a luat panica grav, tremur, si nu mai pot sa ma calmez. Incercam sa retin ceva si nu mai pot sa ma concentrez, tremur, am palpitatii la inima si ma agit. Ma gandesc numai la ce se va intampla mai departe, nu pot sa ma calmez. Am incercat sa ma spal pe fata, sa beau apa, sa-mi zic ca totul va fi bine si nimic. Alte metode de calmare?

31 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

@Bishop, îmi pare rău pentru răspunsul tardiv, nu am văzut întrebarea mai devreme.
Când ți se mai întâmplă lucruri de genul acesta, încearcă să te calmezi inspirând și expirând preț de 10-20 secunde, eventual poți pune și mâinile sub un jet de apă călduță,perioadă în care vei ține ochii închiși și îți vei spune că totul va fi bine, absolut orice lucru are o rezolvare, etc.
Apa cu zahăr, ceaiul de tei îndulcit cu miere te ajută să te liniștești în astfel de situații, iar infuzia cu mușețel calmează spasmele mușchilor.
După ce te liniștești cât de cât, te duci și faci o baie relaxantă, iar apoi te masezi cu un ulei aromatic și stai întinsă în pat, ascultând o muzică reconfortantă (eventual sunetul ploii : http://youtu.be/X4V9awsmKpQ ).
Caută modalități constructive de destindere; citește, desenează, scrie, etc.
Fă lucruri care te bucură și te calmează, tu ești singura care te poți liniști în astfel de situații!
O zi frumoasă, @Bishop!

| Bishop explică (pentru ÉrotiqueConseils):

Merci mult ÉrotiqueConseils, nu conteaza cand ai vazut intrebarea, pentru mine e important ca mi'ai raspuns si ca si ceilalti m'ai ajutat. Merci.

| AlinaaAli a răspuns:

Atacur de panica,deja ma iau transpiratiile cand aud de elecrying sunt mai groaznice decat cancerulcrying
pai in prima faza nu trebuie sa te panichezi,eu iti spun ce mi-a zis psihologul,cand simti ca vine atacul trebuie sa il chemi,adica sa zici in gandul tau hai fa-ti treaba si pleeaca" sau ceva de genu,trebuie sa incerci sa gandesti pozitiv,sa te gandesti ca atacul ala de panica trebuie sa vina la tine si isi face si el treaba apoi pleaca,te pui in fund pe pat,respiri adnac si il lasi sa isi faca treaba,pentru ca nu patesti nimic oricum,decat ca iti bate inima foarte tare,si stiu,tu te gandesti ca faci infarct sau cine stie ce,dar nu,nu patesti nimic,trebuie doar sa rezisti si sa te gandesti ca atacul ala vine la tine ca o raceala si trebuie sa il suporti la fel cum iei si nurofenul pentru acea raceala,cu timpul,acesta va vedea ca nu ii dai importanta si ca nu te panichezi si o sa plece de la tinetongue
ceva de genu am facut si eu,nici macar nu puteam sa stau in casa,ma gandeam numai ca o sa mor,acum sunt mai bine, adica mna, am cate un atac de panica odata la 2-3 luni si foarte slabe!
bea apa, ia si un magneziu daca ai si stai linistita, sau respira printr-o punga! pune punga la gura si trage aer din eawinking
sa te faci bine!tongue

| Alien a răspuns:

Deci recunosti "Am o problema'
Teoretic problema ta pentru tine esti chiar tu.
Solutia ar putea fi piatra vanata pentru problema dar se poate gasi orice!
Tu esti speriata, viata te sperie, mult prea traumatizata mult prea neintelegatoare cu tot ceea ce se intampla in jur.
Sfat: incearca sa te schimbi pentru ca tu esti factorul negativ!

| Bishop explică (pentru Alien):

Pai evident ca eu sunt problema ca de la mine a inceput. Dar ei cred altceva, si deduc alte chestii, care nu sunt adevarate, si problema nu mai sunt eu. Oamenii sunt ipocriti, indiferent de cat de rude iti sunt, e greu sa gasesti pe cineva care te intelege.

| ionutz03 a răspuns:

Bai fratilor daca aveti crize de panica stati de vb cu cineva nu o ardeti aiurea pe net, asta e vrajeala.
consulta un medic.

| AlinaaAli a răspuns (pentru ionutz03):

Eu am fost si la psiholog si asta m-a ajutat,insa degeaba mergi la psiholog daca cei apropiati nu te inteleg,nu are nimeni ce sa iti faca, nici la nebuni nu te interneazalaughing asta e ceva ce trebuie sa controlezi tu si simptomele sunt de neinteles, crede-ma c nu ti-ai dosii asa ceva never never! sunt groaznice
si atunci cand nu mai ai solutii cauti si pe net!

| Bishop explică (pentru ionutz03):

Bai tata ma lasi cu vrajeala ta, ai impresia ca n'am vorbit cu cineva? Ti se pare ca am crize de panica asa din senin? S-a intamplat ceva geniule, si nu pot sa nu ma panichez. Crezi ca o ard aiurea pe aici asa doar sa ma bag inseama? Si asa un btw e miezul noptii, ce consultatie la medic pentru asta, acum.

| ionutz03 a răspuns (pentru Bishop):

Cu consultarea medicului nu ma refeream sa o faci acum, dar sa o faci candva.
Si spui ca s-a intamplat ceva si de aia esti in panica? ok Spune-le si celorlati ca se pare ca au inteles gresit, si cred ca ai vreo problema pe sistemul nervos sau ceva de genu'.
Daca s-a intamplat ceva incearca sa te calmezi facand ceva care sa ajute situatia, altfel n-am ce sa iti spun in necunostinta de cauza.
Scuze ca am vb "aiurea", dar se poseteaza mult fara rost.
O seara cat mai placuta.

| ionutz03 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Te inteleg, nu am vrut sa par rautacios, dar se posetaza mult eronat gen " ma doare burta ce sa fac: sa ma duc la wc sau sa mai mananc ceva" big grin scuze de exemplu dar asa este.

| Bishop explică (pentru ionutz03):

E ok. Merci. Crede-ma ca nu o sa inteleaga, o vor tine pe a lor, plus ca de la asta vor deduce si altele care clar nu sunt adevarate.
Si da, si eu cred ca am o problema cu sistemul nervos.

| AlinaaAli a răspuns (pentru ionutz03):

Eu am mai pus intrebari mai demult in legatura cu ata,pacat ca le-am stters,astfel te-ai fi convins ca nu mint! am vazut si eu intrebari de genu care nu isi au rostul,dar crede-ma ca atunci cand aud de cineva c are atacuri de panica,imi e asa de mila mai cev ca de unu' care nu are ce sa manance! sunt groaznice crede-ma, cand iti e frica si sa stai ziua in casa singur/a ca iti e frica sa nu te sufoci si sa mori si multe alte chestii pe cre unii le numesc aberatii, dar hiar sunt reale si toate astea apar mai nou la tinerii pana in 27 de ani din cate am vazut din cauza tresului! asa ca DON'T STRESS laughing

| ionutz03 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Pai inseamna ca eu sunt ok, pentru ca n-am nici un stres tongue
adica s-a intrampat o anume chestie.---so what? putem rezolva ceva? nu... atunci trecem mai departe daca nu mai pot schimba cevawinking
Asa vreau sa ganditi si voi, sau asemanator.
Mult succes

| Bishop explică (pentru AlinaaAli):

Merci mult. Dar inca nu pot sa ma calmez. A inceput pe la 11:20 si nu ma gandesc decat la ce o sa se inample, in viziunea mea nu pare prea bine ma rog. Si chestia e ca, trebuia sa invat ceva, pe care sa le stiu maine, si nu mai pot sa ma concentrez. De asta am intrebat, altfel daca nu era asta, stateam eu si cu problema, asa in panica, dar stiu ca ar fi trebuit sa fac altceva, probabil daca nu era asta terminam pana acum. Am incercat si apa cu zahar cum a zis @dannys si mi-e la fel.
Stiu cum e cu intrebarile idioate, sunt de mult pe site, si probabil sunt printre cei care stiu cel mai bine cat de departe pot merge si cat de tampite sunt, si sigur n-as fii unul dintre copilasii de 12 ani de pe site care fac asta. Eu vreau doar sa ma calmez si nu pot

| dannys a răspuns:

Incearca cu apa si zahar.

| freakazoid a răspuns:

Nu stiu de ce imi lasi impresia ca ai fumat ceva.

| Bishop explică (pentru freakazoid):

Nu nu nu, n'am fumat nimic, pe bune. N-am fumat.

| freakazoid a răspuns (pentru Bishop):

Mi se intampla si mie ceva similar cand ma scoteau profesorii in fata grupei sa arat nu stiu ce prostie la vreo materie. Tremuram incontrolabil aveam 120 bpm (e culmea ca una din chestii a fost sa fiu conectat la un aparat ce monitorizeaza functiile viitale laughing ), de fiecare data cand ma intorceam in banca mea imi trecea. O metoda pe care o aplicam cu oarecare succes era tehnica yoga de respiratie completa.

| Bishop explică (pentru freakazoid):

Da, profesorii stiu cel mai bine sa bage lumea in boala

| freakazoid a răspuns (pentru Bishop):

O intrebare, te apuca asa deodata? Sau in situatii stresante cum se intampla in cazul meu?

| ionutz03 a răspuns (pentru Bishop):

Nu e adevarat, sa nu va mai fie frica de ei, daca aveti vreo problema mergeti la diriginte, convocati o sedinta, chemati parintii... orice are o rezolvare.
oricat de exigenti sunt unii profesori si li se spune de "sus" las-o mai moale cu siguranta asa se va intampla.
Sunt multe lucruri la care nu se stie "subsolul" si ce manevre se fac la nivel inalt doar ca sa ia ochii populatie pentru a putea face alte manevrewinking
Asa ca, dai in masa de profesori ( scuze de expresie). Eu va pot spune ca am terminat cu scoala.

| AlinaaAli a răspuns (pentru freakazoid):

Pe mine mai demult ma apuca exact cand imi era lumea mai dragalaughing ca eram in magazin,mall,piata, facultate oh go on nu conta, isi dadeau drumu' crying era groaznic!

| Bishop explică (pentru freakazoid):

In situatii stresante, si rar, si nu asa grav ca dupa ce am primit telefonul asta.

| Bishop explică (pentru AlinaaAli):

Chestia asta n-are legatura cu profesori. E ceva oarecum personal, de familie. Parca vad ca o sa-si zica ca nu o sa mai locuiesc aici.

| AlinaaAli a răspuns (pentru Bishop):

Baga id asta alinalazea75 si mai vbwinking c aici ne intelegem foarte greu!

| Bishop explică (pentru ionutz03):

Chestia asta n-are legatura cu profesori. E ceva oarecum personal, de familie. Parca vad ca o sa-si zica ca nu o sa mai locuiesc aici laughing

| freakazoid a răspuns (pentru Bishop):

Citisem pe un site anul trecut de posibile remedii pentru atacurile de panica si enumerau: anumite medicamente, terapie de soc si una din cele mai apreciate era practicarea yoga. Chiar am vrut sa ma inscriu la un curs practic, dar programul de anul asta de la facultate nu-mi permite de nici o culoare. Oricum am citit cateva carti, am devenit autodidact si anul asta imi controlez mai bine (rarele) izbucniri de panica big grin

| AlinaaAli a răspuns (pentru Bishop):

Baga id-ul meu

| Bishop explică (pentru freakazoid):

E bine, sa ai bafta.
Mi-a mai trecut, dar nu stiu daca o sa reusesc sa ma concentrez. Ma bantuie gandul.

| Bishop explică (pentru AlinaaAli):

Ti-am trimis un mesaj.

| AlinaaAli a răspuns (pentru Bishop):

Ti-am raspuns tongue