| Cybertron a întrebat:

Am si eu o problema cu laptopul!
il am cam de 1 an de zile si pana acum am schimbat windows-ul cam de 3-4 ori!
Dar acum ultima data cand l-am instalat vad ca imi merge foarte greu!
Nici nu am terminat driverele de instalat si deja mi se incarca foarte greu!
Cand il pornesc stau foarte mult pana se incarca si nu stiu ce are, ca am instalat corect driverele si programele!
Si am facut si update-ul la windows si tot se incarca foarte greu...
Am windows 7 ultimate!
As vrea sa ma ajute cineva care stie cum sa rezolv aceasta problema...

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Auzi, ia dezinstaleaza tu aplicatia aia de la Intel. Intel® Matrix Storage Manager sau cum naiba ii zice.

14 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Daca pana acum nu ai avut windows 7 ultimate inseamna ca nu poate sa duca aceasta versiunea si ar fi bine sa revii la cea anterioara.

| Cybertron explică (pentru antimulte):

Am avut tot timpul windows 7 ultimate si chiar si acelasi Dvd cu care il instalez...Dar nu stiu ce are ca de ceva vreme imi apare eroare asta http://clip2net.com/s/60o4SM si dau mereu reset disk to normal dar dupa ceva timp iar apare!
Am si formatat tot hardul si am creat din nou partitiile dar nu inteleg de ce merge asa greu!
Cand copi ceva de pe hardul extern in laptop nu mai pot sa fac nimic, pur si simplu merge foarte greu si se si blocheaza. Inainte mergea perfect chiar daca copiam sau instalam ceva.Nu inteleg ce are... Posibil sa fie stricat vreo piesa de la laptop? ca nu apare degeaba erroarea aia la hard

| antimulte a răspuns (pentru Cybertron):

Incearca un low level format la hard disk, daca decurge normal si nu apar erori nu e de la hard. Sunt multe programe pentru asta, eu am folosit paragon partition magic.

| Cybertron explică (pentru antimulte):

Nu prea as mai vrea sa-l formatez iar ca deja m-am chinuit 2 zile sa copiez toate datele si sa fac update-uri la windows! O sa stau asa cu el pana imi iau altul

| K0sti a răspuns:

Cum ai setarea pentru HDD in BIOS? Pe IDE sau AHCI? Sa fie AHCI pentru win 7!

| Cybertron explică (pentru K0sti):

Este AHCI! Dar nu inteleg de ce imi apare erroarea asta http://clip2net.com/s/60OGM6. Pana acum 2 saptamani nu mi-a aparut deloc ca ar avea probleme dupa ce ii dau reset disk to normal apare asa http://clip2net.com/s/60OLEy dar dupa ceva timp iar apare! Si nu inteleg de ce ca am sters tot de pe hard, l-am formatat tot cand am instalat windows-ul si am creat partiile inapoi cum era!
Poate e stricat hardul sau e posibil sa aiba prea mult praf in laptop si de asta?

| Cybertron explică (pentru K0sti):

O dezinstalez sa vad daca merge mai bine sau nu...Dar mie imi mergea greu laptopul si cand nu aveam instalat aplicatia aia! Aplicatia de la Intel o am de cand mi-am luat laptopul dar nu mi-a mai aparut eroare pana acum 2 saptamani.Incerc sa o dezinstalez si sa vad daca schimba ceva.
Oricum mersi pentru sfaturi

| K0sti a răspuns (pentru Cybertron):

Nu ai pentru ce! Insa hai sa lamurim un lucru! Mai sus spui ca iti merge greu greu laptop-ul dupa ce ai instalat windows-ul recent. Acum spui ca si inainte iti mergea greu. Deci? Mai ia in considerare un aspect! Exista posibilitatea ca hdd-ul sa aiba ceva probleme, plus dat fiind faptul ca-l ai de 1 an, mai exista posibilitatea sa fie plin de praf si sa nu mai faca racirea cum trebuie si atunci se misca in reluare.

| Cybertron explică (pentru K0sti):

Deci eu am instalat windows-ul acum 2 zile ca imi mergea greu laptopul! Am crezut ca merge greu din cauza virusilor si de asta am schimbat windows-ul.Dar si dupa ce am instalat windows-ul imi mergea la fel de greu ca inainte, mi se incarca foarte greu si chiar daca nu aveam direvere instalate! Dar eu cred ca am o problema cu hardul ca imi merge greu doar cand instalez ceva sau copi de pe un hard extern in laptop sau invers. Am dezinstalat aplicatia aia de la inter care facea nu stiu ce la hard si care imi dadea eroare mereu, dar cand il aprin imi da windows-ul o eroare tot despre hard! Si posibil sa fie si de la praf dar am coler care raceste foarte bine si laptopul este mereu rece!
Dar oricum o sa mai stau asa sa vad ce se intampla, daca merge greu in continuare atunci cred ca il schimb!

| K0sti a răspuns (pentru Cybertron):

Atunci ai probleme cu hdd-ul se pare. Oricum copierea de pe un hdd extern prin USB se face lent, plus ca depinde si de ce copiezi. Daca sunt fisiere multe si marunte, va merge greu.

| Cybertron explică (pentru K0sti):

Sigur am probleme cu hard-ul!
Uite ce imi apare cand aprind laptopul. asta dupa ce am dezinstalat aplicatia de la Intel care imi repara hardul!
http://clip2net.com/s/61gyDr
Daca sti sa imi dai un sfat cum sa repar aceasta eroare as ramane dator!
Oricum acum vad ca nu se mai incarca asa greu laptopul, vad ca merge bine dar ma gandesc ca se va strica de tot hardul daca nu rezolv cumva cu erroarea aia de la hard!
Ce zici ar fi bine sa reinstalez aplicatia aia care imi repara problema la hard sau sa las fara?

| K0sti a răspuns (pentru Cybertron):

Poti sa-l lasi si fara! In schimb pune mana si salveaza-ti de urgenta ce ai pe el acum cat mai misca. Altfel risti sa ramai fara date!

| Cybertron explică (pentru K0sti):

Am salvate datele pe un hard extern dar in caz de se strica hardul la laptop se mai poate repara sau sa pun altul in loc? Sau trebuie sa schimb laptopul?

| K0sti a răspuns (pentru Cybertron):

Tu glumesti? Pai ce treaba are laptopu? Schimbi hard-ul. Daca laptop-ul merge ce ai cu el? In general nu se pot repara, din pacate!

| K0sti a răspuns (pentru Cybertron):

Auzi, ia dezinstaleaza tu aplicatia aia de la Intel. Intel® Matrix Storage Manager sau cum naiba ii zice.