| IngeruPierdut a întrebat:

Am si eu o rugaminte la voi sa imi spuneti va rog frumos in cat timp vine buletinul la 18 ani l-am facut in data de 05.08. 2014 a expirat anul trecut in 30 august si vreau sa il fac acum in iunie nu am putut sa il dac atunci cand a expirat ca nu am fost in rom.Cum sa fac sa vina buletinul cel mai repede daca trebuie platesc cat trebuie si vreau sa intru si in scoala auto si imi trebuie neaparat.multumesc

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Buletinul nu vine nici cand. Nu se mai fac buletine din 2002. Acum se fac carti de identitate si dureaza una sau doua saptamani depinde de marimea orasului. Pe langa ce ti-a spus "Bula" sa mai ai si bani pentru amenda ce-o s-o primesti ca n-ai facut cartea de identitate la timp.

Bula
| Bula a răspuns:

Buletinul nu-ti vine singur acasa!
TU trebuie sa mergi sa-ti faci buletinul, PERSONAL.

Trebuie sa ai cu tine:
- buletinul expirat
- certificatul de nastere
- dovada de spatiu pentru locul de domiciliu sau persoana + extras Carte Funciara recent (max. 30 zile) cu care dovedeste calitatea de proprietar a spatiului
- taxa pentru buletinul nou este de cca. 15 lei - de obicei se plateste pe loc, la caserie
- poza pentru buletin se face pe loc, la sediul evidentei populatiei de unde apartii (la politie iti spun cei de acolo unde apartii)