| Matt20028 a întrebat:

Am sunat din greseala la 112 deoarece am reusit sa imi sparg displayul(nu sticla telefonului, displayul de sub sticla), dupa care o luat-o razna touch-screenul si a format singur 112(ma rog, o dat emergency call). Este posibilitatea sa imi dea amenda/ sa vina acasa? Am inchis apelul dupa ce am scos cartela din telefon, vreo 20-30 secunde. Cartela telefonului ii prepaid. N-am zis nimic pe durata celor 20-30 secunde.

6 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

E in regula, nu-ti face griji. Nu vei avea nicio problema. happy

| ziftode a răspuns:

Ai facut rau...
daca cineva da telefon la urgente, inchide si apoi opreste telefonul este foarte, FOARTE suspect, se poate considera ca esti rapit, sau ceva de genul asta

data viitoare sa stii ca nu te musca sa ii spui operatoarei ca ti s-a spart display-ul si s-a apasat aiurea pentru ca nu mai vedeai nimic asa ca a ajuns sa fomeze numarul de urgenta, fara voia ta, iti ceri scuze si inchizi, daca o faci numai odata o sa o considere greseala si nu o sa iti ia pielea de aia, ca nu sunt animale

si chiar daca, cartela e prepay, ei pot sa determine locatia aproximativa dupa turnurile GSM, de asemenea e posibil sa afle cine a cumparat telefonul pentru ca in telefon e un cod numit imei, care e UNIC fiecarui telefon, si care apare, ca, cod de bare pe cutia telefonului cand il cumperi, iar daca mai folosesti telefonul cu orice cartela pot sa te gaseasca, exact din motivele de mai sus

asa ca nu stiu ce o sa patesti, piulitia romana e la modul lasa-ma sa te las, am fost si am depus plangere de furt, eram necunoscator la vremea aia, asa ca au avut grija sa nu imi dea bon de ordine dupa care au ignorat total plangerea!

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

Nu se intelege din ce am scris ca:
IMEI-ul se inregistreaza in reteaua GSM cand pornesti telefonul
nu conteaza ce cartela ai, prepay, abonament, roaming, etc. sau chiar daca nu ai cartela deloc
asa ca iti pot gasi un telefonul oricand e pornit

| anonim_4396 a răspuns (pentru ziftode):

Eu odata am sunat la 112 pentru ca a cazut un barbat cu masina in sant. Raspunde operatoarea si dupa ce ii explic situatia, imi spune" Dar eu pentru ce am sunat?". Uite de aia, cat sa ii aud vocea cat de placuta era.

Iar altadata un caz asemanator ca cel al initiatorului. Am sunat la 112 pentru ca era un nebun de barbat care cauta a bataie si chiar nu aveam chef de el. Zbiera la mine ca nebunul si am ales sa nu ma pun cu prostul. Barbatul vazand ca nu glumesc a batut in retragere, dar operatoarea era pe fir. Ma intreaba "mai aveti nevoie de serviciul de urgente"? I-am spus ca nu, ca mai mult am sunat cat sa il sperii si daca tot individul si-a vazut de treaba lui am ales ca nu mai are rost sa mai chem politia. Oricum i-am spus dinainte locatia si cred ca l-a auzit pe nebun cum zbiera la mine. Mi-am cerut scuze, ea a vorbit frumos si mi-a spus ca daca mai am vreo problema sa revin cu telefon.

Altadata tot asa, am sunat la 112 pentru ca eram cu niste prieteni si incercam sa evit un conflict. Sun la 112, incep sa povestesc ce se intampla cand un tampit imi loveste telefonul, il scap din mana, convorbirea se intrerupe. Intre timp am rezolvat situatia amiabil, dar 5 minute mai tarziu ma suna un numar de Orange. Era seful Politiei al sectiei pe acea zona. De asta zic. Daca s-a intrerupt convorbirea, ei te pot suna inapoi sa vada daca esti bine si daca chiar ai nevoie de ajutor. Politia trebuie sa intocmeasca un raport pe baza la ce s-a specificat in convorbire. Ma rog, daca s-a specificat ceva in convorbire ( cazul de fata ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza ca e pe prepaid,telefonul poate fi folosit in caz de urgenta si fara SIM.
La Bucuresti unde ai sunat i-a aparut locul,inclusiv strada,adresa,bloc ( nu stiu daca apt (
), iar daca apelul i s-a parut suspicios poate sesiza IPJ apoi sa trimita echipaj sa verifice. Bineinteles, tinand cont ca a fost revelion te poate incadra la vreun betiv care nu mai vede ce tasteaza. Nu trebuia sa inchizi telefonul pentru ca posibil sa iti fi trimis numarul la IPJ ( cel de judet ) si sa te sune de acolo. Le spuneai frumos ce s-a intamplat si te lasau in pace. Amenda? Nu cred, pentru ca nu i-ai injurat sau altceva. Eu zic sa raspunzi daca te suna.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Dacă nu ai vorbit (Ca să poată ei să interpreteze ca pe o tentativă de farsă sau ceva de genu') slabe șanse să vină. Stai liniștit!