| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Am un frate care e in clasa a 8-a si vrea sa ajunga preot ortodox. Ce scoala trebuie sa faca dupa terminarea clasei a8-a? Ce face dupa ce termina liceul si da bacul? Cum poate sa ajunga preot ortodox?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Seminarul (este similar liceului): http://patriarhia.ro/......r-542.html
Apoi se poate hirotoni sau poate face o facultate teologica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Seminarul teologic, apoi facultatea de teologie si sa se insoare

| untu a răspuns:

Fratele dvs. dupa terminarea clasei a-8-a,sa se inscrie si sa dea examenul de capacitate la Seminarul Teologic (liceu) si sa faca cursuri de seminariat timp de 4 clase si apoi sa dati examenul de bacalaureat, apoi diploma de absolvire si apoi sa se inscrie la facultatea de teologie, apoi se face hirotonire (se face diacon sau preot) si mai apoi sa se insoare!

| Denisamarya a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa stie despre credinta sa stie despre Viata lui Dumnezeu a maicii domnului a sfantei Parasceva sa stie despre sfinti, sa isi aleaga un costum, sa invete despre credinta despre bunatate adica sa stie sa spuna despre credintasa se duca la o biserica si acolo sa spuna ce s-a intamplat cu Dumnezeu Sfanta Parasceva etc, asta cred ca trebuie sa faca