| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop Acer Aspire E1-531,mi-am instalat windows xp (2004),sp 3 si cand vreau sa instalez driver-ul pentru placa video..NU MERGE! Stiti de unde pot gasi driver-ul la download? nici macar nu stiu cum se numeste placa video, ca o cautam singur. Se mai poate fi din cauza ca imi trebuie windows 7? stiti cum se numeste placa video? stiu doar ca e integrata! ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| RazvanelStefanel a răspuns:

Acel driver nu e pentru windows xp incearca windows vista, windows 7, sau windows8 sigur o sa-ti mearga si pune 64 bit pentru o mai buna configurare a leptopului.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauta pe site-ul oficial Acer, introduci la cautare Aspire E1-531 driver placa grafica si precis gasesti acolo driver-u pentru placa video(grafica).

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am cautat, insa sunt aceleasi de pe cd, si NU merg. imi da o eroare de genul:sistemul nu indeplineste conditiile ca sa pot continua instalarea. Ma gandeam ca s-ar putea fi de la windows. Poate imi trebuie windows 7. ce zici?

| Ioandelasal a răspuns (pentru FaraZahar18):

Da, m-am uitat si eu si sunt driver-e doar pentru W.7 si W.8, asa ca va trebui sa-ti instalezi unul dintre acestea.
Totusi, inainte de a schimba sistemul de operare, cauta driver-ul pentru XP SP 3 si precis il gasesti undeva pe internet.

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am instalat windows 7 64bit si e totul in regula.Imi merg si driverele.

| ciprian17 a răspuns:

Daca nu gasesti driver-ul poti schimba windows-ul. puneti un windows care are toate drivere-le.un prieten de al meu tot asa zicea ca nu i merg drivere-le din cauza la windows 7. sper ca te am ajutat.

| ciprian17 a răspuns:

Si daca ai placa video integrata uitate cum se numeste placa de baza si cauta sa downloadezi toate drivere-le pentru placa de baza respectiva.

| Maran_Samuel_1995 a răspuns:

Poti sa-mi spui te rog cum ai instalat xp pe laptopul tau? am si eu un aspire E1-531G, si nu pot sa bootez xp la el. cum ai reusit tu?