| Meganos a întrebat:

Am un pc fix si nu merge driverul audio de pe placa de baza ce solutii am ca sa pot avea audio,mentionez ca am instalat driverul dar nu merge,am mai pus niste boxe cu alimentare usb si cu jack dar nu merge nici asa, dar am avut o boxa mica numai prin usb care in felul asta functiona dar sa defectat.Solutii?

9 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Pe icoana de pe desktop"mycomputer'da clik dreapta apoi selecteaza/ propietati /hardware/devicemanager/
sound video and game controler, si aici vezi de ai semnul intrebarii la o rubrica de acolo(posibil sa ai mai multe insa aici este sunetul).
Asta arata probleme la driverele audio, da clik dreapta pe (semnul intrebarii) selecteaza update driver /clik dreapta si compul va incepe reinstalarea driverului de sunet, va cauta sa iasa pe internet, de te va intreba da ok, daca nu gaseste pe net update trebuie sa al duci tu la fisierul unde ai driverul de sunet. Daca si retine daca ai incercat mai multe variante de driver este bine sa dai ununstal in loc de update si apoi sa restartezi compul si el va gasi device nou si va urma aceiasi rutina de instalare a driverului de sunet.Succes si sper ca ai retinut pasii, este simplu si aceiasi schema o poti aplica si la alte componente din comp de iti fac probleme.Recomand sa cureti compul de resturi de programe cu un utilitar ce iti face compul curat si harnic:http://www.ylcomputing.com/content/view/12/31/ Bafta.

| Meganos explică (pentru traveler):

Ete posibil sa fie ceva defect in placa de baza cu audio?

| traveler a răspuns (pentru Meganos):

Si da si nu, mai mult nu, verifica cu compul oprit sa nu fie cumva neintrodusa complet placa de sunet in placa de baza adica in soclul ei.Mufa la boxe o introduci in mufa verde.dai sunetul spre maxim si inainte de a cupla boxele atinge cu degetele capu mufei, nu curenteaza doar se va auzi in una din boxe un bazait usor, semn ca amplificarea este ok, acum poti introduce jakul in mufa verde a compului tau.Intra in setari si vezi ca toate setarile la caile de sunet sa fie in sus la volum, sa nu ai mute bifat la sunet.
Atentie daca sunetul sau driverul nu este ok nu vei putea seta aceste reglaje si deduci ca driverul este ori necorespunzator ori prost instalat sau ultimul lucru placa defecta insa asta este rar ca defectiune..Ai intrat unde te-am indrumat mai sus, daca da ce ai gasit acolo?

| Meganos explică (pentru traveler):

Am gasit semnul exclamarii pe controller audio multimediale am incercat sa actualizez driverul si nu-l gaseste in update.

| traveler a răspuns (pentru Meganos):

Este mai bine un uninstall. apoi da restart insa inainte asigura-te ca ai driverul(al ai sau nu?) apoi sa stii unde te vei duce cind vei indica compului sa al caute si al va instal singur. DACA nu al ai mai bine procura-l antai apoi incearca instalarea sa, oricum un uninstal te va curata de scame la sunet.

| Razvanp69 a răspuns:

Zi-mi cum se numelela placa de baza.

| Meganos explică (pentru Razvanp69):

Asus P5SD2-VM

| Razvanp69 a răspuns (pentru Meganos):

Este posibil sa ai nevoie de Microsoft UAA
1) dezinstaleaza orice driver de sunet pe care il ai
2) downloadeaza Microsoft UAA pentru ce sistem de operare folosesti (windows xp, 7, linux...)
3)instalezi si dai restart
4) te duci in device manager click dreapta pe ala de sunet dupa dai update driver si cred ca e rezolvata problema
PS: daca nu merge mai stiu o solutie

| cristikombat95 a răspuns:

Dowloandeaza programul SlimDriver de pe net si scanezi sistemul, apoi dai dowloand la driverul tau audio pe care il ai in program si il instalezi pe urma astepti si cand iti apare sa resetezi pc dai ok si cand se aprinde ai sonorbig grin