| Blondutzu_Narcis_1996 a întrebat:

Am un televizor shov si nu imi merge sonorul pe cablu se aude bazait,iar pe satelit functioneaza perfect, ma poate ajuta cineva?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Intră în meniu şi setează norma de sunet corespunzător celei folosite de firma respectivă ( BG sau DK ).
Pe receiver funcţionează bine deoarece semnalul audio, şi nu numai, este trimis direct amplificatorului final de sunet fără a mai parcurge traseul de la antenă până la demodulare.

| Blondutzu_Narcis_1996 explică (pentru Arthur):

Tot asa imi face pe amandoua, ce ar putea sa fie?

| Arthur a răspuns (pentru Blondutzu_Narcis_1996):

Încearcă pe alt TV sau dacă ai prin casă un videocasetofon foloseşte-l pe post de tuner tv pentru a verifica. Mai e posibil să ai semnal prea puternic sau dezadaptări legate de cablu, mufe, splitere etc.

| Blondutzu_Narcis_1996 explică (pentru Arthur):

Pe alt tv imi merge cablu, poate sa fie blocat?, fiindca mi.au intrat niste coduri memorand programele, pentru ca la inceput mi-a mers