| xena222 a întrebat:

Se aude un bazait la televizor ce fac? chiar daca dau sonorul mic sau mare sau dau pe mut, si tot se aude? ce pot face?

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Îmi place cum tot românul ştie şi cunoaşte. Indiferent ce îl întrebi poate să - ţi dea indicaţii.
Problema e dacă acel bâzâit pătrunde pe calea de sunet sau bâzâitul provine de la nişte spire ale vreunei bobine. Poate fi de la bobina de deflexie verticală, poate fi de la vreun filtraj etc.
Stabileşte dacă se aude de la difuzor sau din altă parte ascultând aproape de carcasa televizorului.

Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns (pentru xena222):

Dacă ai vreun prieten electronist e simplu : decuplează difuzorul ( sau difuzoarele dacă sunt două ) şi dacă nu se mai aude nimic e clară treaba.
Dacă zgomotul persistă se poate depista cauza. Dar reţine : este periculos să facă aceste lucruri pentru există risc de electrocutare chiar cu TV-ul scos din priză! Aşadar atenţie!

| mona a răspuns:

Asta-i semn ca se va strica mai devreme sau mai tarziu daca nu iei masuri...

Răspuns utilizator avertizat
| Sorin24 a răspuns:

Depinde de televizor. Daca este televizor mare problema vine de la tub, iar daca este led.plasma.lcd probabil este de vina parful in interiorbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| geneviv a răspuns:

Buna! Am vazut intrebarea ta si cred ca ar trebui sa-l duci la reparat daca nu vrei sa-l pierzi. funda?