| anonim_4396 a întrebat:

Am vreo sansa sa scot de pe o vestă petele de rugina? Material din foita. Brand Nike. Am un umeras din anul 1900 si tocmai pe acela mi-am gasit sa pun. Mi s-a patat cu rugina la guler. Exista vreo sansa sa scot cu venish? Vesta are doua fete si numai una dintre fete s-a stricat.

Răspuns Câştigător
| valen71n a răspuns:

Cu sare de lamaie. Umezesti cu apa bine zona patata, apoi presari cca o lingurita de sare de lamaie, ecentual mai stropesti putin cu apa cat sa asigure topirea sarii de lamaie, apoi astepti 30-40min - o ora max.

| anonim_4396 explică (pentru valen71n):

Mersi pentru raspuns. Am incercat cum ai spus tu, dar numai partial s-a curatat. Mai incerc altadata. Nu credeam ca un plic cu sare de lamaie dr. Oetker la 50 bani poate face asa minuni. laughing un plic de venish costa 3.5 lei.

| valen71n a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere! Ma bucur ca ti-am fost de ajutor. Daca mai repeti operatiunea o data, vesta e ca noua! Atentie pe viitor cu umerasele din perioada interbelica laughing

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Petele de rugina se pot indeparta:
- de pe materiale textile: pata se acopera ccu amestec de sare + zeama de lamaie, se tine cca. 30-60 minute, se freaca usor, dupa care se lasa sa se usuce si se periaza. La sfarsit se spala cu apa + detergent obisnuit.
- de pe obiecte de uz casnic (masina de spalat, frigider etc.): pe suprafata stearsa si degresata (cu alcool) se aplica de mai multe ori, cu o pensula subtire, solutie anti-rugina, care are in componenta minim 10% acid fosforic (se gaseste la magazine de vopsele).
Cand culoarea se face neagra (nu se mai vede maronie), atunci se mai da odata si se lasa sa se usuce.
Cand s-a uscat, acoperim locul cu vopsea email sau chiar cu oja de unghi, de culoarea carcasei aparatului.