| mescreid a întrebat:

As dori sa solicit Provider-ului de internet sa-mi schimbe adresa de IP deoarece a fost aflata. O persoana necunoscuta mi-a dat mesaj cu adresa pe Facebook si consider ca datele mele din PC sunt in pericol. Intrebarea este urmatoarea, pentru a putea sa-mi schimbe IP-ul trebuie sa vina la mine acasa sau se poate de la distanta?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca esti atata de speriat de aflarea IP-ului tau (pe care oricum ti-l poate afla cineva) foloseste browserul "Tor". Cu el poti naviga incognito: http://bit.ly/2I5d82i

| doctorandus a răspuns:

Nu prea are logica ce spui. IP-ul public este intotdeauna... public. Pentru un script kiddie nici macar nu e nevoie sa stie ca ar fi al tau ca sa il atace (astia scaneaza porturi la gramada).

| mescreid explică (pentru doctorandus):

Ma intereseaza daca imi schimba IP-ul de la distanta sau se deplaseaza la domiciliu. Atat.

| mescreid explică (pentru doctorandus):

Vreau doar sa stiu daca vin acasa sau ti-l schimba de la distanta. Atat.

| doctorandus a răspuns (pentru mescreid):

DACA vor sa ti-l schimbe, ti-l pot schimba de la distanta.

Eventual incearca sa bagi o alta adresa MAC in router (daca ai router propriu).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si daca a fost aflata adresa de ip... ce? Exista firewall.