| Teodora888 a întrebat:

As vrea si eu niste detalii despre admiterea la FLLS, mai exact la secțiunea LMA, care am vazut ca are 2 "subdiviziuni"(din cate am inteles eu) : Traducere si Interpretare si iarasi LMA. La TI am inteles ca se intra doar cu media de la Bac, asa este? Iar la LMA, eu as vrea sa aleg Engleza A si Germana B, examenul ar l-as da doar la lb engleza si lb romana, nu? Sper ca nu la germană, adica germana o sa o invatam de la 0 cand intram,nu? Ca de unde sa stim germana din o ora pe care o facem pe săptămână la liceu. Cineva sa ma lămurească, va rog frumos, ca de pe internet nu prea reușesc sa înțeleg cum sta treaba.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

In Bucuresti da, din cate stiu a 2-a limba e de la 0. Dar nu dai admitere la romana ca n-are nicio treaba, o sa dai la engleza.

| Teodora888 explică (pentru Adry05):

Asa scria pe site, examen scris la engleza si la romana. Nu are cum sa fie doar la engleza.

| Adry05 a răspuns (pentru Teodora888):

Si ce treaba ar avea romana din moment ce tu faci 2 limbi straine? Sunt la facultate de limbi straine si eu am dat admitere la ambele, dar la Bucuresti stiu ca ai ocazia s-o iei pe a 2-a incepator. Si se poate, de ce nu? Nu se pot face repartitii dupa un singur examen?

| Teodora888 explică (pentru Adry05):

Nu stiu..eu asa am inteles din ce am vazut pe site si din ce am mai auzit la cineva, ca la LMA se da admitere la prima limba pe care ti-o alegi si la romana(obligatoriu). Cum eu vreau la Engleza-Germana, zici ca nu as da examen decat la engleză?