| LazyÎnFiecareZiCăAşaVreauEu a întrebat:

Azi am dat teza la romana laughing si vreau sa stiu daca am facut bine...
Cum e corecta despartirea in silabe a acestui cuvant? : pieptene:
piep-te-ne sau pie-pte-ne?
Cate sunete au urmat. cuvinte?
a) picioare : 3 sunete?
b) cheama : 2 sunete?
c) rugaciune : 4 sunete?

Alc. enunturi cu omonimele cuvantului "mie".
Eu personal am facut 2 propozitii in care "mie" sa aiba 2 sensuri : In camera asta sunt o mie de lucruri deranjate.
: Mie mi se pare amuzanta gluma.

Iar cu omofonele s-au/sau. Am facut propozitii cu fiecare : Mihai si Ana s-au dus la teatru (exemplu).
Vrei cafea sau ceai? (exemplu).

Iar exercitiul "explica secventa : Obrajii mi s-au incalzit."
Am zis ca = mi s-au inrosit.
E bine? crying Mi-e frica sa nu iau 6-7 ca ....stiti si voi.

Au fost 12 exercitii :
-6 exercitii au avut 6 puncte.
-4 exc. au avut 4 puncte
si - 1 exc. a avut 8 puncte.Ala cu omofonele si omografele.

Iar partea a 2-a (exc.12) a avut 30 de puncte (o compunere).
Si 10 puncte din oficiu.

Daca nu am facut 2 exercitii bine : unul de 6 p. si altul de 4 p., ce nota iau?

3 răspunsuri:
| wj a răspuns:

Ca ce? Ce sa stim noi?happy
piep-te-ne
In rest, mi se pare ca ai facut bine ce ai scris aici. Oricum iti urez bafta.

| cristinicamititica a răspuns:

E piep-te-ne. asta sigur.
chestia cu obrajii mi s-au inrosit nu mi se pare chiar corect dar... poate este! cand iti corecteaza teza sa zici cat ai luat si daca era corect