| anonim_4396 a întrebat:

Bauturile alcoolice numite  aperitiv de ce se numesc asa? Stimuleaza digestia in vreun fel?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Francezii, care sunt mari specialisti in ale paharului, consuma un paharel de "aperitif" de genul Calvados (de mere) sau "eau-de-vie" (de struguri) inainte de masa, pentru stimularea poftei de mancare.
Asa-numitele "digestifs" se servesc dupa masa, pentru a stimula digestia alimentelor grase/grele. Acestea sunt coniacul, benedictina...si inca vreo cateva la fel de "trotilante".

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Oricum, bauturile care stimuleaza digestia, se beau DUPA masa...ca sa aiba ce stimula. Aperitivele stimuleaza apetitul...nu digestia.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Bauturilr alcoolice numite aperitiv se numesc asa deoarece aceste se servesc inainte de masa, acestea stimuleaza digestia.

| Moneyandfame a răspuns:

Sunt numite asa pentru ca sunt bauturi usoare pe care le consumi inainte sa treci pe "hard liquor" gen saniuta, absinth si genocid la sticla de plastic.