| Valentyn_Bogdan_1997 a întrebat:

Bunã, TPU! Am cumparat o masina de la o rudã, acesta fiind proprietar în acte (RO) am decis sa o las pe numele lui. Nu am facut act vanzare cumparare, ci doar a trecut-o la impozit pe numele meu, apartinem de aceiași comunã. Exista vreo problemã în caz ca o sa fiu controlat de politie? S-au trebuie sa o înscriu pe numele meu? Mentionez ca (NU) a scris pe certificat "înstrainat catre" Pot face asigurarea în continuare pe numele lui! Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu vrei s-o inmatriculezi pe numele tau este bine sa faceti un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), in care vei scrie ca te obligi sa suporti toate cheltuielile cu masina si atunci vei fi in legalitate cu toate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt extrem de curios cum ai trecuto la impozit pe numele tau fara contract de vanzare cumparare.