| BiancaNicoleta889704 a întrebat:

Acum o saptamna am pus un colet la poștă de 8kg sa il trimit la o prietena in Germania și azi m-am trezit cu el inapoi in Romania. Aveti idee ce s-a întâmplat si ce pot face in cazul acesta? Cum imi pot recupera banii, fiind destul de scump, 200 lei? Va mulțumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Informațiile le puteai primi de la poștă/firma, care a făcut retur coletului, în momentul ridicării acestuia.
Știam că un colet se păstrează la destinație câteva zile, în funcție de politica firmei respective (dacă destinatarul nu e găsit la domiciliu). Ar fi de preferat ca mâine să te prezinți la firma respectivă cu avizul/chitanța, și să soliciți o lămurire.
Ar fi fost bine să vorbești pe whatsapp, ori messenger și cu persoana căreia i l-ai expediat, să îți spună dacă a fost înștiințată de sosirea lui.
Cred că firma la care ai apelat a fost mult prea expeditivă...

5 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Prietena ta n-a mers sa ridice pachetul, asta s-a intamplat. banii nu ii poti recupera

| eminescuhipiot a răspuns:

Banii nu ii vei mai recupera iar explicatii iti pot da numai cei de la posta! poate a fost gresita adresa, poate ai uitat sa mentionezi ceva sau nu a ridicat coletul, poate l-a refuzat, motive pot fi mai multe dar numai ei stiu

| mihai69 a răspuns:

În mod normal, motivul returului trebuie scris pe trimiterea poștală.
Banii nu ai cum să-i recuperezi; în plus, nu ai nici măcar un motiv - ei au făcut serviciul de transport. Livrarea nu e condiție obligatorie!

| BiancaNicoleta889704 explică:

Prietena mea a mers la posta si cei de acolo au spus ca nu a venit niciun colet la ei si pe colet scrie ca a fost returnat ca nu a avut numele pe cutia posta dar ea are numele normal ar trebui sa lase in posta ceva sa iti spuna ca ai colet la posta, dar nu a primit absolut nimic nici nu au sunat la sonerie plus cum a ajuns coletul cum l-au trimis imediat înapoi nu e normal asa chiar si postasul de acolo a spus ca trebuia sa stea 2 saptamani la ei si abia dupa 2 saptamani sa il trimită înapoi...nu stiu ce s-a intamplat cert e ca a ajuns si l-au trimis inapoi totul e corect adresele tot nu e nimic gresit

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru BiancaNicoleta889704):

Nu știu ce să zic, dar tind să cred că coletul nici măcar nu a părăsit țara noastră, fiindcă prea repede s-a desfășurat totul, cu mult prea multă superficialitate. Poate, cine știe, a fost uitat într-un depozit.
În locul tău, eu făceam o reclamație la firma respectivă, ori la dirigintele poștei. Nu pierzi nimic, nici dacă depui o reclamație scrisă la OPC și soliciți verificarea problemei.
Roagă-ți prietena să facă același lucru la poșta din orașul ei, o reclamație scrisă, unde să solicite data sosirii coletului cu numărul xxxx în orașul ei, cât și data returului (coletul are un nr de înregistrare, care apare scris pe chitanță, dar și pe colet). Acestea i le transmiți tu, fiindcă ea nu are cum să le cunoască.
Poșta înregistrează orice plecare/ieșire a coletelor/imprimatelor/scrisorilor recomandate etc
Nu lăsa lucrurile de izbeliște, luptă să afli adevărul.