| slazzer a întrebat:

Am achizitionat acum 6 luni un calculator pe care era instalat windows 8 (deci este original ), intrebarea mea este : Daca vreau sa reinstalez windowsul cum ar trebui sa procedez sa nu imi pierd licenta?
As putea instala windowsul de pe un dvd ( facut ) si doar sa pun cd-key actual si totul ar fi perfect? sau sunt alte modalitati.
Astept raspunsurile voastre!

7 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Fa un sistem restore si alege cea mai veche data de restaurare.Asa il aduci la setarile din fabrica/magazin. SYSTEM RESTORE (RESTAURARE SISTEM) - click dreapta pe my computer > proprietati > advanced system settings > mergi pe tab-ul system protection > click pe > system restore > urmeaza pasii.

Succes!

| slazzer explică (pentru neluL):

17/11/2013 este cea mai veche

| slazzer explică (pentru neluL):

Am gasit ceva interesant :Mouse-ul dreapta maxim > Settings > Change PC Settings > Update And Recovery > Recovery > Remove Everything and reinstall windows > Get Started.

| neluL a răspuns (pentru slazzer):

Daca ai facut backup atunci e buna varianta asta -> Recovery
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/restore-refresh-reset-pc

| slazzer explică (pentru neluL):

Am reusit sa il fac cu varianta mea : Mouse-ul dreapta maxim > Settings > Change PC Settings > Update And Recovery > Recovery > Remove Everything and reinstall windows > Get Started.
Mersi oricum!

| neluL a răspuns (pentru slazzer):

Cu placere! wave bye, bye

| gelu1970 a răspuns:

Windows 8 ca si windows 7 se poate activa si e perfect valid pentru tine insa in realitate nu e o licenta. daca intr-adevar ai o licenta adevarata instalata, atunci calculatorul ar trebui sa aiba o partitie RECOVERY care te ajuta sa recompilezi pc in stadiul de fabrica. in plus ar fi trebuit sa te avertizeze de multe ori sa iti faci copia recovery pe un dispozitiv usb stick sau hdd extern deoarece w8 nu iti da posibilitatea de a face cd sau dvd. din cate scrii aceasta copie recovery nu o ai, deci incep sa cred ca w8 ce il ai instalat in pc e o copie activata. si in cazul extrem ca e o licenta adevarata cel ce ti-a vandut calculatorul cu w8 are obligatia sa iti dea discul cu w8 si cu key care ti se cuvine. deci: daca nu ai o partitie recovery nu iti mai bate capul. fa o copie a fisierelor ce nu vrei sa le pierzi si cauta un w8 pe net il instalezi si il activezi. Bafta.