| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Am comandat duminica, iar ieri a venit, de pe site-ul Altex.ro jocul The Sims 4 si sunt foarte dezamagita si nemultumita de el, asadar vreau sa-l returnez inapoi.
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac in returnarea produsului?
In ce timp ar veni Nemo Express sa ia coletul si sa-l duca inapoi?
Imi explicati si mie pas cu pas?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa faci pasi, doar sa stai si sa reflectezi:
CD-urile cu soft se pot returna DOAR cu ambalajul sigilat de producator, original.

Vanzatorul nu poate returna spre producator un produs sigilatt, pe motivul ca nu-ti place.
Nici o conserva odata deschisa n-o poti returna la magazin pe motivul ca "nu-ti place gustul".

| johnnny123 a răspuns:

Ce vină are Altex că nu-ți place ție jocul Sims 4?

Dacă ai fi primit produsul cu defecte fizice care făceau imposibilă instalarea, atunci puteai să soliciți să fie schimbat.

Dacă nu îți place jocul, asta nu e responsabilitatea lor. În plus, ca să-ți instalezi jocul a trebuit să rupi sigiliul de pe carcasă, ceea ce face imposibilă returnarea.

Cum ar fi dacă toată lumea și-ar comanda jocuri, le-ar instala pe calculator, și apoi le-ar returna sub pretext că nu le plac?

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! Este in dezavantajul tau, pentru ca trebuie sa platesti cheltuielile de returnare! Sursa - http://altex.ro/renuntarea-la-cumparare/

| Goddess23 a răspuns:

Buna, daca ai instalat in pc jocul nu cred ca il vor mai accepta cei din magazin.