| antoni112a a întrebat:

Am intrat pe un link si dintr-o data m-a redictionat spre un site unde imi scria ip-ul. Ce poate face cu ip-ul meu? ma poate gasi? Sper sa nu fie vreun om ciudat.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Orice site pe care intri îți știe IP-ul. Plus orice router/echipament de rețea dintre tine și server. Dacă până acum nu s-a întâmplat nimic probabil nu o să se întâmple nici de acum.

IP-ul e absolut necesar pentru comunicarea între computere în rețea. Pentru asta e folosit. Vrei sa intri pe un site? Trebuie să ști adresa serverului. Iar serverul ca sa îți trimită efectiv informația trebuie să știe unde sa o trimită (trebuie să știe adresa IP care identifica unic un dispozitiv în rețea.). Pe scurt la asta e folosit.

Te poate găsi? Oarecum. Cu o acuratețe de câțiva zeci de kilometri. Adresa IP nu duce la o adresă precisă, duce oarecum la o zona generală.

Dacă nu ai dispozitive prost securizate în rețea nu poate face nimic. In cel mai rău caz poate incerca sa îți suprasolicite reteaua și să te forțeze sa iei o pauza de la internet până se resetează IP-ul.

Dar acum sincer, chiar crezi că și-ar bate capul cineva cu tine daca nu ai făcut nimic și nici nu ești o țintă importantă?

1 răspuns:
| DaniTDCI a răspuns:

Eventual ar fi sa îți contactezi administratorul de rețea și sa îl rogi sa îți schimbe IP ul, iar pe viitor atenție mărită pe ce link uri apeși.