| IuliaMand a întrebat:

Buna am o intrebare big grin .care au fost conditiile care au determinat renasterea in Italia?

4 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Cauzele care au dus la aparitia acestui curent sunt multiple. Italia era, la acea data, cea mai bogata tara din Europa si era posesoarea unei indelungate traditii artistice. Avea multe orase independente, infloritoare economic, populate cu comercianti si bancheri nerabdatori sa-si vada numele imortalizat in diferite portrete comandate, in palate noi care se construiau sau in capelele somptuas ale familiilor.

Cauzele Renasterii sunt:
-dezvoltarea oraselor;
-cresterea economica;
-progresele stiintei si tehnicii. Umanismul punea in centrul atentiei omul.

Surse: http://www.e-referate.ro/referate/Renasterea_in_arta2007-03-15.html; nutadanutalexandru.wikispaces.com/file/view/Renasterea.ppt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renasterea a aparut pentru prima oara in Italia, datorita conditiilor specifie favorabile, raspandindu-se apoi in diferite tari ale Europei: Germania, Tarile de Jos, Anglia, Franta, Spania, existand ecouri pana in Polonia, Cehia, Tarile Romane, Rusia.

| ImNotPerfect a răspuns:

PAi...renasterea in Italia a fost ``impinsa`` de urmatoarekle condintii:
-se aflau numeroase monumente antice
-erau multe persoane care sponsorizau cultura
-a fost utilizat arcul rotunjit
-elementul specific era cupola
-se introducea prespectiva
-izbanda administatiei orasenesti asupra nobilimii
-existau numeroase vestigii ale culturii grecesti si romane
Imi oferi fundabig grin?thinking

| Neurofunk a răspuns:

Schimbarea radicala a modului in care percepeau ideile textelor antice a "studentilor" din manastiri si marile curti din Europa acelor vremuri.
In opinia mea, creativitatea are un rol esential in explozia de idei din acea perioada.