| William a întrebat:

Intrebare pentru satanisti: ce v-a determinat sa va schimbati credinta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cautam informatii despre satanism si am dat de acest site: www.bucurialuisatan.com
de atunci viata mea s-a schimbat a luat complet o alta intorsatura

8 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Habar n-am de ce ai putea deveni satanist, dar ce e interesant la ei e ca desi sunt cel putin teoretic, cei mai mari dusmani ai crestinilor, totusi sunt cei mai apropiati in credinta de ei, fiind singurii care mai cred ca si crestinii ca dumnezeul biblic exista...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil regulile satanice sunt mai atragatoare pentru ei fata de poruncile divine. Ori cum a spus cineva, cei care din credinciosi devin satanisti se descotorosesc de D-zeu fiindca acesta nu le da semne (ca nu ar exista) si vezi bine Satana le da. Asta ar fi cel mai ridicol raspuns. Daca cineva se gandeste "D-zeu nu da semne deci nu exista" atunci nu inteleg de ce ar da Satana semne? Daca Satana exista implicit exista si D-zeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca Satana exista implicit exista si D-zeu."
De logica non-sequitar ai auzit. Daca nu, da si tu o cautare pe google.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am auzit : "Chiar daca premisele si conluzia sunt adevarate, concluzia nu este in mod necesar o consecinta a premiselor". Prin urmare si in CONSECINTA daca sunt in Bucuresti chiar trebuie sa fiu in Romania mai intai de toate.
Ma lasi cu astfel de filozofii?

| BlackRockGirl a răspuns:

Nu sunt satanistă, dar vreau să răspund la această întrebare. Întâi vreau să precizez că a fi satanist nu înseamnă a crede în Satan.
Religia e o chestie spirituală. Dacă unele persoanele au hotărât să-și schimbe religia este din cauza faptului că nu se regăseau în religia din care făceau parte. Acea religie era moștenită, să spun așa, dar au dreptul să și-o schimbe. Fiecare vrea să se simtă confortabil, dacă unii hotărăsc să urmeze cele 11 reguli satanice, este strict problema lor. Eu îi admir pentru că au avut curaj și că nu le pasă de cei care îi judecă. Respect!

| SarahAviva a răspuns:

Sunt de acord cu Acronimus. Eu am mai fost satanista inainte de a descoperii site-ul, apoi am devenit crestina si mi-am dat seama ca mai bine nu o faceam. Asa ca atunci am descoperit BLS.

| TudorEne a răspuns:

Nici eu nu sunt satanist si subscriu. Fiecare are dreptul de a crede in ceea ce doreste el, chiar si intr-un copac, zeu sau piatra, atat timp cat nu provoaca suferinta celor din jur.

Mai mult de atat, credinta este greu de schimbat. Fa-ma sa inteleg, pana acum credeai in altceva?

Inteleg ca poti fi, fara voia ta, inclus intr-o sfera religioasa, insa nu inteleg cum azi crezi in ceva si de maine in altceva.

Ce vreau sa zic. Schimbarea credintei e un proces de lunga durata, nu se intampla peste noapte.
http://www.globulmagic.ro/

| William explică (pentru TudorEne):

Daca nu esti satanist de ce crezi ca m-ar interesa parerea ta? Sau ai raspuns doar asa sa ma enervezi?