| Nastasa80 a întrebat:

Buna,am o nelamurire, ultimul index comtor este 20425 iar acum la contor indexul este 000159 contor smart cu citire de la distanta. Cum pot sa aflu kw consumati? Nu inteleg de ce a pornit de la 0.Multumesc

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

1. Daca e contor pe 220v sau 380v electronic cu schimbare de afisaj (absolut cretine)_unele au pana la 30-35! de afisaje sa nu piarda electrica vreun atom la factura.
_de obicei cand scrie in stanga valoarea 1.8.0 aia e citirea(95% din cazuri) de obicei apare dupa reset ecran LCD, ora,
_mai este si 1.8.1 sau 1.8.2, la alea simple se reseteaza, da ora, si kw, loop.
_ca contorul s-o ia de la zero se intampla foarte rar; dupa ani si ani(-Compact), si mai e varianta in care contorul electronic o ia razna(ex: lipsa afisaj, ERR, F04)(se intampla mai des fata de alea clasice cu disc) atunci ii chemi sa-l schimbe ca cetatean bun ce esti.

2. Cum pot sa aflu kw consumati. dupa citirea curenta faci diferenta intre acum si 20425_m-as mira sa fie 20425-999999 +000159_daca nu consumi cat 17 facbrici deodata pe luna.

3. Nu inteleg de ce a pornit de la 0. poate a fost ajutat? dar daca sigiliul e intact nu-ti fa griji, cheama echipa strumf.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Doar daca iei legatura cu cel ce le citeste. Nu stim cand s-a restartat.

| Nastasa80 explică (pentru Salontanul):

Citesc indexul, in fiecare luna la sfarit 30-31 Perioadă de citire 01.12. 2021 - 31.12. 2021 Index vechi 20197 Index nou 20425

| Nastasa80 explică (pentru Salontanul):

Am trimis email, de 2 saptamani, mi au dat nr inegistrare dar nimic, nici factura nu au emiso, la vecini au emis

| Salontanul a răspuns (pentru Nastasa80):

Au dreptul sa raspunda in 30 zile (desi nu prea cred ca vor raspunde. ) si nu stim cifra la care s-a restartat contoarul. Sunt doua necunoscute fara de care nu se poate.

| darrio2007 a răspuns:

Intre timp ti l-au schimbat.

| Nastasa80 explică (pentru darrio2007):

Nu a schimbat nimic, nici factura nu au trimiso.consum maxim pe luna 230-260 kw astept sa vad ce o sa se intample