| Kosminutza12 a întrebat:

Am o problema cu computerul : nu am sonor! In bara de start, acolo langa ceas nu este afisata iconita pentru modificare volumului si nu pot nicicum sa fac ca sonorul sa mearga! Pana sa`mi reinstalez Windows-ul, mergea foarte bine si niciodata nu am avut boxe! Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Un driver este un programel ce spune sistemului de operare in ce "limba" sa comunice cu componentele calculatorului ( imprimanta, placa video, placa de retea, placa de sunet, etc ). Si ce treaba are sunetul cu boxele, ca nu inteleg? Boxe ai ca sa asculti muzica si sa vezi filme. Nu vrei sa faci asta, nu-ti trebuie boxe. Dar driverele tot trebuie instalate, pentru bunul mers al sistemului de operare si al programelor. Driverele le iei de la producator. Te uiti ce placa de baza ai, cum se numeste si ce model este si te duci la productor de unde iti downloadezi driverele si le instalezi. Asta daca nu ai CD-ul cu drivere care ti s-a livrat odata cu placa de baza. Daca il ai...nu ai decat sa le instalezi de pe CD.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai si driverele le-ai instalat? Cum vrei sa mearga fara drivere? Si daca nu ai avut boxe, inseamna ca nu-ti trebuie sunet. happy

| Kosminutza12 explică (pentru K0sti):

Ce sunt driverele si de unde le pot instala? Dar inainte sa-mi reinstalez Windows-ul pe laptop aveam sunet, desi nu aveam boxe!

| Kosminutza12 explică (pentru K0sti):

Am auzit ca daca apas pe tastele Fn + sageata in sus se ridica volumul. E adevarat?

| K0sti a răspuns (pentru Kosminutza12):

Depinde. Ai taste de volum dedicate pe tastele de functii, in speta F-urile.

| K0sti a răspuns (pentru Kosminutza12):

Un driver este un programel ce spune sistemului de operare in ce "limba" sa comunice cu componentele calculatorului ( imprimanta, placa video, placa de retea, placa de sunet, etc ). Si ce treaba are sunetul cu boxele, ca nu inteleg? Boxe ai ca sa asculti muzica si sa vezi filme. Nu vrei sa faci asta, nu-ti trebuie boxe. Dar driverele tot trebuie instalate, pentru bunul mers al sistemului de operare si al programelor. Driverele le iei de la producator. Te uiti ce placa de baza ai, cum se numeste si ce model este si te duci la productor de unde iti downloadezi driverele si le instalezi. Asta daca nu ai CD-ul cu drivere care ti s-a livrat odata cu placa de baza. Daca il ai...nu ai decat sa le instalezi de pe CD.