| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta este pentru prima oara cand dau o fetita la grinda si stiu ca se ridica de 3 ori la grinda si ca la fiecare ridicare se zice cate o urare. Care sunt acele urari? Va pup, multumesc!

3 răspunsuri:
| shinelikeastar a răspuns:

Se zice ca la 12 noaptea sau pe 1 ianuarie moasa il ridica pe copil spre grinda (tavan ) de trei ori si spune si ea o urare spre ex: "Uraaa sa netraiesti " dupa care trebuie sa-i faca un cadou (bani, dulciuri, haine )fiecare ce are. Si se da de grinda pana la varsta de 3 ani. eu totusi cred ca fiecare face cum crede. Oricum e doar un obicei.

| KodrutZ a răspuns (pentru shinelikeastar):

Si eu ce sa fac daca n-am grinda? O dau de tavan? big grin

| shinelikeastar a răspuns (pentru KodrutZ):

Aha, bafta! laughing