| princ3ss a întrebat:

Buna,

Am si eu o problema cu calcultorul. Unitatea centrala a inceput sa-mi bazaie destul de urat de vreo 3 zile si azi in timp ce eram in mijlocul unui joc mi s-a stins calculatorul din senin.De asemenea, uneori mi se blocheaza cand am mai multe site-uri deschise si necesita un restart.
Care credeti ca ar putea fi vina? Credeti ca tine de hardware sau de software?
Precizez ca nu ma pricep la calculatoare prea bine!
MULTUMESC ca ati avut rabdarea sa-mi cititi intrebarea, si de asemenea va multumesc anticipat pentru. raspunsuri!

6 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Bazaitul s-ar putea sa fie de la sursa, o trebuii schimbata,
iar cu blocatu sigur e de la rami, ai prea putin ram, si e solicitat prea mult, ai ceva prin caluculator de iti "mananca"mult ram, si de acolo se blocheaza.
mai ramane si chestia cu prafu, daca ai mult praf se blocheaza cooleru si nu mai raceste bine procesoru, si ca sa nu ia foc procesoru, se restarteaza.
bafta! iarna e bine sa tii unitatea undeva pe masa, la caldura, chiar daca nu au nimic piesele, dar crede-ma ca si frigu ala face ceva.
la mine am avut-o jos langa masa si nu prea faceam cald asa in camera si dimineata cand aprindeam calculatoru, boota windowsu si dupa dadea restart, am pus-o pe masa si acum nu mai face. seara buna! sper ca te-am lamurit cat de cat

| LawR3n a răspuns:

Hardware, poate fi de la mai multe piese, cel mai probabil rami sau hardu... nu sunt sigur

| Bucatarul.com a răspuns:

1.Trebuie curatata de praf unitatea.
2.Verificare ram si cooler daca sunt bine puse in sloturile lor.
3. Curata coolerul de praf, frumusel cu manuta iei tot covorul de praf din el.
4. O cana de apa peste piese, o fi si el obosit. (GLUMEAM) big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil s-a acumulat praf. Ar trebui curatata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza cu stinsul e cauzata de caldura din procesor (curata coolerul bine de praf, si pune niste pasta termo conductoare la procesor, sau schimba coolerul, cumara unul nou astfel incat sa nu mai faca nici galacie si ai rezolvat treaba cu restartul) iar treaba cu blocatul sunt doua posibilitati ori instalezi windows-ul ori schimba hdd-ul

| caracterul123 a răspuns:

Pai aia cu bazaitu si mie mi se intamplase, aveam probleme cu ventilatorul mic din el... alceva mai mult nu iti pot spune