| staRandreIY a întrebat:

Am o problema cu boxele care ma dispera. Cand este calculatorul aprins nu bazaie dar cand il sting bazaie daca le scot din priza nu mai bazaie. Ce as putea face sa nu mai bazaie boxele cand este calculatorul stins?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Este brum de retea, nu ai impamantare! Boxele nu au nimic! In plus o cauza mai este si sursa calculatorului prost filtrata, ceea ce se rasfrange si asupra restului de compnente! Restul e can-can!

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Le inchizi, nu ai ce sa le faci altceva.

| cristimihailov a răspuns:

Bazaitul reprezinta zgomotul de fond luat de catre sarma pe care o infigi in calculator sau chiar de la calculator daca nu este corect impamantat.

Cumpara altele. E cel mai sanatos.

| stlucian a răspuns:

Posibil ca bazaitul sa apara in cazul tau de la vibratia tolelor transformatorului de retea din sistem.El e acoperit de functionarea PC-ului.Strangerea suruburilor sau a carcasei transformatorului eventual impregnarea tolelor cu lac.

Bazaitul mai poate aparea(daca se aude in dif) si in cazul unui filtraj slab al tensiunii de alimentare(condensatorii electrolitici din alimentarea sistemului)

| LTAA a răspuns:

Opreste boxele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inchide si boxele de la butonul off/on daca inchizi si Pc-ul. Poti cumpara alte boxe ca nu sunt exagerat de scumpe.

| PSP a răspuns:

Cum adica daca scoti boxele din priza nu mai bazaie? Ar fi culmea sa mai bazaie si atunci laughing) Deci, iti propun sa le ti scoase sau sa iti cumperi alte boxe. Daca este un sistem mai complex care poate ajunge si la 1000 lei iti propun sa te duci la un service sa le faci. O zi buna.

| PSP a răspuns:

Sau ar mai putea fi o problema, daca ai microfon scoate-l si vezi daca mai bazaie boxele.