| Andreiu68 a întrebat:

Am nevoie de ajutor/sfat: Peste 6 luni fac 18 ani si dupa am sa dau de permis. Dupa ce il iau ii cer masina tatalui sa ma plimb, mai stau in masina daca o sa ploaie etc si vreau sa ii pun subwoofer.Masina tatalui e veche (cielo daewoo din '97 ) si i-am spus tatalui ca vreau sa pun subwoofer in masina sa ascult si eu muzica si el a spus ca nu ma lasa, ca el se mai duce la țară si mai pune in porbagaj chestii si daca bag ala nu mai are loc.Eu am deja subwooferul cumparat dar nu pot sa il cunving pe tata sa ma lase sa il pun.Cum as putea sa il conving? Tata e mai autoritat,ca sa zic asa "comunist"( nu asculta muzica(cred ca si de asta nu ma lasa),nu se uita la filme,toata ziua numai la politicienii astia se uita,este simcer tot timpul,nu le are cu glumele,daca ii spus ceva ii gluma el o ia in serios si mai multe)As putea sa il ascult, sa ma dau bine pe langa el si cand am luat permisul sa ii spun ca sa ma lase sa il pun.Eu am cumparat subwooferul, si mai multe fire si tata nu a contribuit cu bani,macar atat sa ma lese, sa il pun si gata.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Are dreptate cu subwooferul in masina.Asta nu inseamna ca e „comunist".Cum gresit gandesti.El vede partea practica nu ii zburda mintea ca unuia ca tine.Inainte de a te gandi sa-i modifici masina tatalui pune burta pe legislatie si pe chestionare.Nu strica sa incepi de pe acum.Asta e prioritatea principala, nu cum sa strici o masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

El gandeste ca un om matur. ce nevoie are al sa ii fie ocupat portbagajul masinii cu un rahat inutil. Cand ai sa ai masina ta o sa faci ce vrei cu ea

| spaghetty a răspuns:

Am si eu permis din octombrie anul trecut, conduc masina tatalui meu si nici nu mi-a trecut prin cap pana acum sa pun subwoofer (mai ales ca e un Opel Astra F caravan in care am loc destul). Nu inteleg de ce ai nevoie de o "boxa" mai mare care atunci cand asculti muzica nici nu iti poti auzi gandurile. Tu te gandesti sa modifici masina si nu ai nici macar permis? Ai dat banii pe ala cand puteai da banii pe intretinerea masinii (o piesa care puteai sa o cumperi tu de exemplu). Cand iti cumperi masina atunci sa-l pui, dar mai ales sa iei permisu si dupa mai discutam.