| evelina555877 a întrebat:

Buna! Am sunat de 3 ori din greseală la numărul de urgență,prima oara poliția răspunse,dar am închis rapid și m-au sunat dar nu am mai răspuns. A doua oară am sunat când eram cu prietena mea și din greșeală, era tlful pornit și singur a intrat acolo la apel de urgență și a sunat, poliția tot m-a sunat înapoi, dar tot nu am răspuns. Iar a treia oară am sunat chiar acum 10 minute și nu cred că au apucat să vadă că am sunat pentru ca nu m-au sunat înapoi. Toate acestea au fost din greșeală, îmi iau amendă?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prima greseala este normală, a doua cam asa si asa.
Dar a treia oara deja este prostie.

| Simpatic a răspuns:

Nu ai sunat de 3 ori din greseala! 2 cdintre cauzurile spuse de tine au fost cu intentie! cand s-a format in buzunar singur acel numar unic de urgenta, atunci a fost GRESEALA
Greseala implica un lucru pe care-l faci involuntar, care nu tine de vointa ta!

Nu, nu vei primi amenda, dar nu face din asta o ocupatie!

| evelina555877 explică (pentru Simpatic):

Nu am explicat prea bine gen toate au fost din greșeală pentru că nu mi-am dat seama că vor suna sau că sună, nu voiam.

| Simpatic a răspuns (pentru evelina555877):

Nu are relevanta asta!
Ei au un regulament prin care suna inapoi!
Nu te pacienta pentru ca actual, nu te vor amenda pentru asta!
dar cum am zis numai apela in continuare fara motiv!

| StoicAnalysis a răspuns:

Am patit si eu la fel. Cea mai mare greseala a ta nu a fost pentru ca ai sunat din greseala. Ci a fost pentru ca nu ai raspuns la apelul lor incat sa le spui scurt si la obiect ca ai apelat din greseala.

Ei au obligativitatea sa te sune inapoi pentru a se asigura ca nu esti in pericol. Ei pleaca de la ideea ca e o posibilitate sa fi tinuta ostatica si ca nu poti sa stai pe fir din cauza "rapitorului" sau alte situatii de genul.
Data viitoare cand te mai suna, cere-ti scuze si spune-le pe scurt, asa: "Imi cer scuze. Am apelat din greseala." Ei apoi o sa incheie apelul dupa ce s-au asigurat ca nu esti in pericol. Daca te intreaba totusi de ce ai inchis cand te-au contactat inapoi, le spui ca ti-a fost frica sa nu primesti amenda si gata.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Aa da, si daca ai sunat de 3 ori "din greseala", presupun ca detii un telefon ce are o chestie de apelare de urgenta rapida precum Iphone-ul de exemplu. Prima oara cand am achizitionat telefonul, am patit si eu treaba cu apelul de urgenta.

| Hyperion7 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Are și androidul o funcție asemănătoare.

| ioana748 a răspuns:

Probabil ca nu, dar daca mai gresesti de multe ori vei primi o vizita a celor de la politie si depinde de cum considera dansii.
Incearca sa nu mai gresesti cu 112.
happy

| Dragobeta a răspuns:

Au vazut si a treia oara. Dar deje iti cunosc numarul si esti trecut pe lista celor cu glume proaste. Cand vei avea nevoie cu adevarat nu ti se va mai raspunde.
Se poate gresi o data. Dar la tine e cam ciudat ca ai "gresit" de atatea ori.

| Ghostxs a răspuns:

Incearca sa nu se mai repete. Cei de la politie cu siguranta ai crezut ca este ceva foarte important. Daca ai facut-o in gluma, e o prostie.