| Nimeni91 a întrebat:

Am un cont bancar pentru minori. Am fost azi la Cec Bank sa il inchid deoarece nu mai am nevoie de el si am primit si o notificare cum ca ar trebui sa il inchid din acest motiv, insa femeia care era la ghiseu mi-a spus ca aceste conturi se inchid instantaneu la implinirea varstei de 18 ani. Este adevarat? Tare teama imi e ca a facut astfel din cauza ca era acolo o clienta cu care era se cunostea si nu a mai vrut sa deschida calculatorul.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cine a deschis contul are dreptul sa-l si inchida. Este chiar indicat sa o faca altfel pot fi purtatoare de dobanda si comisioane si te trezesti cu debite mari pe el. Raspunsul acelei doamne este ilegal. Calculatorul ei (spre deosebire de secretara, puturoasa, de la scoala) trebuie sa fie deschis inainte de inceperea programului cu publicul si se inchde dupa inchiderea usii agentiei. Deci era deschis. Partea ilegala este ca la cererea clientului este obligata sa inchida contul. Putea sa-ti spuna doar ca fiind minora nu ti-l poate inchide si sa vina un parinte (tutore) sa-l inchida. Altfel raspunsul este aiurea si, in locul sefului agentiei, i-as da o mustrare sau alta pedeapsa.

| Nimeni91 explică (pentru Salontanul):

Am fost cu un parinte..am fost cu tatal meu. Chestia este ca acel cont era oentru "Banii de liceu", pe care i-am luat doar in clasa a noua, si mi-a spus sa il las asa. Eu am incercat sa îi zic, ca am citit pe net ca se pot aduna comisioane, dar mi-a spus sa il las as. Sunt din mediul rural, insa din cauza incidentei virusului la noi in sat, nu prea ne putem deplasa din localitate, prin urmare nu prea pot merge la alt sediu al bancii.

| Salontanul a răspuns (pentru Nimeni91):

Spune-i tatalui tau sa fie mai ferm in discutiile cu angjatii bancilor! Eu am patit-o cu Unicredit cand era Unicredit Tiriac. M-am trezit in biroul de credit si 7 ani n-am putut sa-mi iau imprumut. Lor le convine ca zic: noi v-am bagat, noi va scoatem din biroul de credit. Luati de la noi un credit si oa sa fie bine. Sunt niste nenorociti si te ard cand ti-e lumea mai draga.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa o fi, de ce crezi ca ar avea vreun interes doamna de la banca sa te mintă? Mergi la alta sucursala cec Banck si intreaba si acolo, si daca si acolo primesti acelasi raspuns care ti la dat doamna de azi, atunci sa fi sigură ca asa este, mergi sa intrebi ca pana nu te convingi tu singură nimeni nu te poate convinge.

| Nimeni91 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu spun ca ar avea un motiv sa ma minta, insa mi s-a mai intamolat sa patesc asa ceva cu secretara de la scoala, care mi-a spus ca nu deschide calculatorul doar pentru mine asa de dimineata( am mers la 8 si 30, cand aveam ora cu diriginta) ca sa imi dea o adeverinta, spunandu-mi sa vin mai tarziu.