| Jiju a întrebat:

Buna, as vrea sa stiu mai multe despre ECDL. Sunt in clasa a 10-a si daca nu ma inscriu anul asta va fi prea tarziu anul viitor? Daca ma inscriu acum pot sa aman examenul pe alta data? De unde sa invat pentru examen? Cam cat costa? Daca cineva a dat examenul poate sa imi spuna prin ce experiente a trecut va rooog sunt disperata deja?

5 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Nu trebuie să fii disperată, stai liniștită. Bănuiesc că vrei să-l dai, pentru a scăpa de competențele digitale de la bacalaureat și îți zic că nu merită. Eu l-am dat acum 5 ani și ceva și pot spune că a fost o risipă de timp și de bani, că a fost destul de costisitor. Pe mine m-a costat în total în jur de 850 de lei și asta doar ca să nu mă duc 2-3 ore într-o zi la bac laughing. Proastă alegere, cu atât mai mult că un calificativ de la competențe nu influențează în niciun fel media.
Te poți înscrie când vrei tu, nu ai o limită de vârstă, doar că te sfătuiesc să-l faci înainte de clasa a XII-a dacă ții neapărat, din două motive:
1. o să te aglomerezi
2. depinde de cum se organizează examenele, iar dacă ajungi să le dai târziu, e foarte posibil să îți ajungă diploma aia după bac, ceea ce înseamnă că nu îți va folosi, deoarece ai nevoie de o copie legalizată pe care s-o duci la școală înainte de bac.
Sunt 7 module(word, excel, powerpoint, internet&outlook etc) și 7 examene, câte unul pentru fiecare, bineînțeles. Examenele sunt online, durează până într-o oră(parcă 50 de minute) și trebuie să faci minimum 75%, pentru a-l promova. Dacă nu, îl poți da din nou fără nicio problemă. La mine la liceu se organizau cursuri pentru fiecare modul, fiecare curs costând 45-50 de lei; atât costa și examenul. Dacă îmi aduc bine aminte, am plătit și o taxă de înscriere, dar nu mai rețin cât a costat. Am plătit inclusiv diploma, vreo 30 de lei. Totalul l-am spus deja. Dacă faci tic cum trebuie la școală(adică să vă predea profesorul, să lucrați în programele alea, nu să vă jucați pe computer), ți se va părea simplu, cerințele fiind cam aceleași. Per total, nu e greu cursul, dar, deși mă repet, o spun cu toată sinceritatea că nu merită.

| Jiju explică (pentru anamariarot):

Multumesc, ma gandeam sa il dau pentru ca m-i s-a spus ca ma ajuta la CV sau la locul de munca, dar nu ma simt inca pregatita sa il dau

| Elena9328 a răspuns:

Buna! Costa destul de mult, dar daca esti la liceu ai reducere.Mai intai trebuie sa iti faci un card virtual unde se vor inregisatra toate rezultatele late care costa in jur de 150 ron, apoi vei da 7 module, fiecare a cate 60 ron. Punctajul minim de trecere este de 75%, testul constand in niste intrebari teoretice dar si practica.La teorie iti va da ceva in genul asta http://www.dualis.ro/ (intra pe link si da la simulari ECDL, apoi ia fiecare modul in parte) iar la partea practica iti va da de facut un tabel(daca este la Excel), de pus un efect(la Power Point), de sters ceva, de copiat, etc.Nu este greu daca stii sa lucrezi cat de cat cu calculatorul.Nu trebuie neaparat sa te pregatesti cu un profesor pentru ca exista niste manuale speciale(daca esti la liceu, vb cu profu de info, daca nu intreaba la o librarie. Dupa ce vei trece toate cele 7 module ti se va elibera o diploma care va costa si ea ceva. Daca vei pica un examen, ai posibilitatea sa il mai dai odata, platind din nou suma respectiva unui modul.

| Jiju explică (pentru Elena9328):

Multumeeeesc!

| Elena9328 a răspuns (pentru Jiju):

Cu plăcere