| Serj69 a întrebat:

As vrea sa dau examen-ul ECDL, cine imi poate da mai multe detalii despre el?
Gen pretul, in ce clasa il pot da si niste informatii din ce as putea sa invat pentru el

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă te interesează ECDL doar pentru a scăpa de BAC, atunci ( doar pentru atât ) NU se merită să dai ECDL!

Oricum, vezi alte detalii la linkul :
http://ecdl.ro/

http://liceulblagacj.wikispaces.com/ECDL

http://www.mirceacristea.ro/ecdl.pdf

https://sites.google.com/......deo/1-ecdl

http://www.ecdl.org.ro/......ia_26.html

Toate cele bune!

| SebylVane1890 a răspuns:

Eu fac ECDL-ul la mine in liceu, dar sunt in Bucuresti.Pentru mine, ca elev ce apartine unui centru de testare(sau in general doar elev, nu conteaza de unde, nu stiu sigur) m-a costat inscrierea 150 lei. Sunt sase module, fiecare avand un examen de sfarsit pentru care trebuie sa platesti 60 lei. Daca vrei poti da simulare inainte de fiecare examen, care costa 7 lei.Valoarea minima de timp in care poti sa il iei e de 3 luni, iar cea maxima de 2 ani.Cursurile sunt ok, nu stralucitoare dar nici groaznice.Pe saptamana merg o data, in medie o ora si jumatate, inainte de inceperea orelor.Are valabilitate toata viata.In primul modul inveti componentele hardware si software si anumite chestii de virusi si la ce sunt folosite anumite aplicatii....chesti de genul. Abia am inceput modulul 2 si am facut pana acum utilizare computerului in Word, dar am inteles ca pana la sfarsit vom sti sa folosim mai multe programe. Daca ai habar cum sa folosesti calculatorul, cel putin la inceput va fi foarte usor.Vei face in timpul cursurilor doar lecturi ale informatiei, la inceput profesorul cerandu-ti un stick de momorie in care va salva tot ceea ce vei invata pe parcurs, exact sub aceelasi format.
Poti face cursurile oricand, incepand din anii de liceu.
Astea sunt valabile la mine in liceu, nu stiu la altele...Din ce zona esti?

| WorldPeace a răspuns:

Salut. Daca obtii diploma ECDL nu o sa ma trebuiasca sa dai competentele digitale la BAC. Evident, poti sa o atasezi la CV, o sa conteze la viitoarea ta angajare.
Costa in jur de 700 de ron si se tine in diferite licee din tara. Nu stiu de unde esti, dar poti sa cauti de net licee din orasul tau unde se predau cursuri ECDL.
Nu e nevoie sa inveti dinainte. Pana la examenul final ai numerose cursuri de pregatire. Daca nu prinzi in clasa, poti sa repeti acasa ce ai invatat. Insa te asigur ca este foarte usor, iar daca dispui de banii necesari, iti sugerez sa iti iei diploma!