Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Bună! Cum îmi pot face asigurare medicală? După terminarea liceului am mers 2 ani și am lucrat în altă țară. Iar acum cu acei bani m-am întors să fac facultatea. Ideea e că nelucrând aici nu am mai avut nici asigurare medicală. Acum, din moment ce sunt studentă sunt asigurată? Ce ar trebui să fac ca să îmi fac asigurarea medicală?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Corect cum a spus gabicoo si mai poti face o asigurare facultativa care sa acopere si alte probleme decat cele decontate de stat. de exemplu: dantura, boli de inima, etc.

| Frank51 a răspuns:

Cu adeverința de la facultate mergi direct la CAS.

| gabicoo a răspuns:

Scoți de la secretariatul facultății o adeverință de student și te duci cu ea la medicul de familie sa te ia în evidență!

| haileewatson a răspuns:

Conform legislaţiei în vigoare, elevii şi studenţii (inclusiv doctoranzii) cu vârsta între 18 şi 26 de ani sunt asiguraţi fără plata contribuţiei de asigurări de sănătate, dacă nu realizează venituri din muncă.