| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Bună! Dacă m-ar putea lămuri cineva îi mulțumesc mult! M-am mutat în chirie și contorul de la curent avea 213 kwh înainte sa folosesc eu imobilul, dar aceștia nu au apărut niciodată pe facturi. Au și fost trecuți pe contractul de închiriere. Eu acum ce o să fac? Când o să vină să citească contorul o să-i plătesc eu tot și din urmă? Proprietarul când am închiriat mi-a zis ca va plăti el tot din urmă, dar cei 213 nu au apărut pe facturi. Adică până acum au fost doar facturi de 11, 12 lei. Menționez ca este vorba despre un bloc nou. Ce ar trebui sa fac in aceasta situație?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca exista contract cu electrica, atunci in ea trebuie sa fie si valoarea de citire de la montarea contorului.
Contoarele se citesc semestrial, iar facturile intermediare sunt de "estimare". Deci, citeste contorul si poti calcula cat ai consumat de la mutare.

| darrio2007 a răspuns:

Tu platesti doar de la data cand te-ai mutat. Daca el a spus ca plateste el acei 213 KW, dinainte sa te muti, asta ar trebui sa faca.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fiind in chirie trebuie sa suni proprietarul si sa il anunti, asa el va stii ce are de platit din urmă

| sweetys a răspuns:

Doua variante. Una, platesti ce ai consumat, a doua platesti tot, iar proprietarul ori iti va da banii, ori iti va reduce la chirie