| Eduard168 a întrebat:

Daca mi-am rupt rama de la ochelari aș putea schimba doar rama fara lentile plus ca inca mai au garantie? Mulțumesc!

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, o rama rupta sau o lentila cazuta se poate lipi inapoi cu adeziv rapid "Picatura".
Dai cu grija PE RAMA, in asa fel SA NU AJUNGA LIPICIUL si PE LENTILA.
Le tii apasate 5 minute cu lipitura tinuta in JOS, iar dupa cateva ore va fi mai bun ca noul. happy
Ochelarii mei le-am lipit astfel, de mai mult de 5 ani si tin perfect.

| ACTH a răspuns (pentru Bula):

"ochelarii mei le-am lipit astfel".
extraordinar cine este userul anului, dar si expert TPU

| Bula a răspuns (pentru ACTH):

Ti-i ciuda, ca unii rezolva o astfel de problema din doar cativa banuti?
Iti reamintesc: "domnia si prostie se plateste". Iar eu nu sunt risipitor... tongue

| ACTH a răspuns (pentru Bula):

Eu discutam despre greselile gramaticale, de clasa a 3-a, eu nu stiu la ce te referi.

| Bula a răspuns (pentru ACTH):

In loc sa "corectezi" greselile gramaticale, mai bine concentreaza-te la esenta raspunsului, poate atunci vei intelege (dar ma indoiesc tongue ).

| ACTH a răspuns (pentru Bula):

Am inteles ceea ce ai vrut sa spui, insa este total gresit GRAMATICAL, cat si LOGIC.
faci pe inteligentul pe un site unde se pun intrebari, al caror raspuns este la mintea cocosului, pe langa faptul ca raspunsul poate fi gasit imediat printr-un search pe google.
fa-ti ceva de lucru, probabil esti somer.

| Bula a răspuns (pentru ACTH):

Daca esti atat de destept, invata-ma si pe mine: care este greseala gramaticala si care este ceea logica in ce am scris!
Macar sa nu mor prost. big grin

| ACTH a răspuns (pentru Bula):

Ochelar > gen mascul.
"ochelarii mei le-am lipit"... "le" se atribuie genului feminin.
"fetelor le-am spus"

| Bula a răspuns (pentru ACTH):

Gen mascul?
Poate gen masculin.

| ACTH a răspuns (pentru Bula):

Imi cer scuze, eram de pe telefon, intervine autocorectorul.
nu pot sa cred insa ca esti atat de inapt sa crezi ca vreo persoana cu cel putin 4 clase absolvite nu stie ca este "gen masculin" laughing.
dar stii cum e vorba, hotul striga hotul. dupa ce ca esti imbecil de-a dreptul, neandertal crescut in pesteri si nu stii sa acorzi genitivul cu substantivul si cu numarul, mai si semnalezi ca esti prost.
jesus christ.

| Bula a răspuns (pentru ACTH):

Aaaaaa.
Eu nu am studiat la filologie, gramatica doar "s-a lipit" de mine pe parcurs. Totusi observ ca multi scriu mult mai incorect gramatical decat mine, de formularea si interpretarea frazelor nici nu vorbesc...

Dar tot eviti sa spui, care este greseala LOGICA?

| ACTH a răspuns (pentru Bula):

Vad ca acum imi dai dreptate pe partea gramaticala?
partea logica poate fi interpretata diferit de oricine, insa reciteste, sau intreaba-ti vreun apropiat si vei vedea ca te inseli.
este INCORECT.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să-ți alegi o altă ramă după forma lentilelor pe care deja le ai. Presupun că garanția aia nu acoperă astfel de pagube, deci o să plătești noile rame + plus montajul.