| Marko_7130 a întrebat:

Buna, de care trandafiri trebuiesc sa faci sirop de trandafiri? Eu am niste trandafiri in curte dar nu stiu daca sunt buni.

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Trandafiri de dulceaţă:
Pe vremuri trandafirii de dulceaţă erau din specia R. rugosa. Azi avem si R. damascaena (Rose de Resht), R. centifolia ş.a. In general, la tăieri se elimină de la bază ramurile mai bătrâne de 4-5 ani, cele degerate, rupte, uscate, bolnave. Cele de 1-2 ani se taie la cca. jumătate din înălţimea lor. La cele ce înfloresc o dată pe an (R. rugosa), nu se elimină ramurile de 1 an deoarece ele vor înflori în anul curent. Ele se scurtează după înflorit şi vor înflori în anul viitor

| OddKidd a răspuns:

Trebuie sa fie rosi, si au un miros placut si foarte puternic+ au floarea mai mica decat ceilalti.

| OddKidd a răspuns:

Gen ca astia trebuie sa arate:D :http://www.google.ro/......tp?/imgres ca te-am ajutat:)

| diana_6879 a răspuns:

Poti sa faci cu care vrei tu dar sa fie mai rosii ca atunci iasa mai bun bafta FUNDA?