| BiaBubulina a întrebat:

deci am o pereche de gupi pe langa alti pest. am luat femela bortoasa si acum ( dupa 2 saptamana) observ ca sunt niste bilute mici in acvariu asa cu par vreo 20. ce inseamna? face pui? si cat trebuie sa astpt daca a e asa

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Bibikule uite ce este important:Sa ai multe ma da multe plante ce plutesc (gen trifoi cu tulpinite ce atarna si in care se ascund puii) pe suprafata apei.Printre ele se vor ascunde alevinii (pui de peste) sa nu fie mancati de ceilalti pesti, mama lor precum si tot neamul isi mananca pui cu o placere deosebita, hraneste-i bine sa nu mai acorde atentie puilor adica sa nu ai manance. Daca poti separa femelele intr-o cresa(alt bazin mai mic) unde vor fata si apoi sa le repui in acvariul mare si puii ai vei tine separati pina ajung la 1 cm si nu vor mai putea fi mancati si sa ai introduci in acvariu mare si pe ei. Daca ai carasi aurii mari, sau pesti rapitori mai lasa puii sa creasca in lungime tot din acelasi motiv.Nu uita plante multe ce plutesc pe apa iti vor asigura pe viitor pui deoarece nu vei fi todeauna atent cind iti vor fata pestii si in plus alte specii depun ciorchini de icre pe plantute, si puii vor ecloza si vor trai printre aceste plante plutitoare.Atentie nu schimba des apa, poti arunca aceste icre invizibile aproape.Lumina prea multa produce multe alge pe sticla si inverzesc si murdaresc apa, pune un ceas programat sa iti opreasca dupa ora 24 lumina si sa o porneasca la 8 daca nu ai lumina naturala ziua, ajuta pestii si respecti ciclul natural zi/noapte.Succes.

5 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Acuma iarna da importanta temperaturi apei undeva-24-28 nu exagera ca dezvolti microorganisme toxice in acvariu.Aerul de asemenea in functie de volumul acvariului(cati litri de apa ai) nu exagera ceva bilute de aer acolo nu prea rapide sa nu tulbure apa este excelent.Conecteaza si pompa pe ceasul spus de mine si asa vei dormi si tu linistit si ei nu ai vei avea stresati.Algele se lipesc deosebit pe partea unde ai lumina artificiala, de aceia fa un fel de capac (impropriu zic ca la sicriu) si pe interiorul lui pune becul, neonul sa lumineze.Lasa o distanta de 5-8 cm intre capac si margine pentru aerisire.Algele formate pe sticla indeparteaza-le cu un aparat de ras vechi cu lama, din acela vechi la care tai dinti la gratar sa ramana numai lama.Pe manerul clasic ai atasezi pe maner o teava de pvc si ai un prelungitor lung sa ajunga pina la fundul acvariului. Apoi pui o lama nu neaparat noua, cu care foarte incet de sus in jos razuiesti algele(atentie pestii le vor consuma cu o placere deosebita, mai ales carasii etc)atentie de se apropie pesti mari masivi sa nu ai ranesti cu lama.Vei obtine un geam clar, curat si cu un mic mincioc vei putea culege resturile de alge ce vor pluti pe apa.Cu un furtunas de perfuzie preferabil nouuuu vei putea culege de pe fundul acvar. malul si dejectiile pestilor.Curata frunzele la plantele carora le mor, galbene, zdrentuite etc deoarece putrezesc si imput apa.Starea apei o constati prin miros, culoare, limpezime etc.Caldura prea mare, lumina prea multa, aerul insuficient sau prea tare distrug sansa de a avea un acv.placut si usor de intretinut.Cind aduci pesti noi, niciodata nu ai arunca pur si simplu in acv tau.Ai creat un microsistem in care echilibrul este fragil si ceva introdus de afara creaza dezechilibre uneori dezastruoase. Daca ai un vas separat(chiar un borcan mare) pune acolo pestisorii, vara dale si lor aer, o plantuta plutitoare etc si lasa-i 2-3 zile acolo, sunt solutii speciale parca albastru de metil pune 3-4 picaturi pentru ai dezinfecta (nu exagera)urmareste-le starea si de este ok muta-i in acv.Inchei si iti doresc succes.

| victoreanu a răspuns:

Felicitari! A trebuit sa citesc de trei ori intrebarea ta sa pricep ce vrei de fapt.

| JustInCase_1628 a răspuns:

Guppy este o specie vivipara(nasc pui vii), gestatia dureaza 4-5 saptamani, dupa care femela poate da nastere la 20-100 de pui, cu crestere foarte rapida. Daca femela ta inca are burta, atunci bilutele alea mici nu sunt pui, dar pot fi oua depuse de alt peste.

| janvaljan a răspuns:

Cred ca sunt puii insa ai grija sa nu fie la un loc cu alti pesti sa nu-i manance...

| aleceandra a răspuns:

Buna.am si eu pestisoribatting eyelashes aia sunt puisorii de care trebuie sa ai mare grija.se nasc cu o burta mare dar dupa cateva ore trebuie sa te uiti cu lupa la ei.ar fi bine sa iei femela si sa ii lasi singuri k dupa cateva zile ii mananca, dar sa le sfarami mancarea k ei sunt ff mici si sa nu moara de foame.iar apa trebuie sa o schimbi cv mai rar si sa ii pescuiesti cu lingura ca sa nu ii pierzi.