| allebwa a întrebat:

Buna dimineata TPU!
Am si eu un aparat foto Fuji Film, dar de la o vreme, cand introduc cardul de memorie si pornesc aparatul, imi scrie "PROTECTED CARD"... oare de ce? Am poze in el, le-am bagat pe calculator si intentionam sa le sterg din card, dar faza e ca nu ma lasa nici calculatorul sa le sterg...de obicei ma lasa.Imi vine sa-l dau de pereti!
Cine stie ce problema are?
Funda!

Răspuns Câştigător
| ares8 a răspuns:

Buna!
Cardul nu are nimic, e doar blocat. Undeva in lateral in partea de jos, orice card are o "tasta" micuta care blocheaza cardul. Doar schimba-i pozitia de la "lock" la "unlock" si gata!
Probabil ai atins din greseala cand ai scos sau ai bagat cardul.
Ai grija sa-i faci si o formatare dupa ce-ti salvezi pozele din el.
Numai bine!

| Ciubotariu_Cipriana_1997 a răspuns (pentru ares8):

Vaiii,mersii mult.Chiar nu stiam ce e butonul ala si cat m-am chinuitlaughing

5 răspunsuri:
| supermdmario a răspuns:

Cardul are un comutator care il protejeaza. daca nu ma insel, trebuie sa fie ridicat in sus, pentru a putea avea acces la informatiile din el.asa ca schimba pozitia acelui mic comutator si vei avea acces la card.

| Wanna_5064 a răspuns:

La fel mi s-a intamplat si mie, okay, am dat la unlock, dar tot imi apare protected card.

| mimi_1781 a răspuns:

Daca ai card SD vezi ca are pe partea stanga un fel de buton.verifica daca este la "lock" (blocat) si daca este impinge-l in sus si se deblocheaza.
sper ca ti-am fost de folos
ps: astept sa imi spui daca a mers.

| Teodora-tanase_Maria_1988 a răspuns:

La fel am patit si eu si butonu ii ridicat dar degeaba...nu pot sa fac poze sa le descarc, pot sa vad doar ce am pe el! ce sa fac?