| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Este adevarat ca se mai face o sesiune speciala de bac in primavara lui 2015?, sau este o gluma?
Astazi am fost la scoala iar secretara mi-a spus ca nu a auzit nimica despre aceasta sesiune, voi ce parere aveti?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se stie exact. Ce se stie este ca L.1/2011, a educatiei nationale, a fost md. si compl. printr-o recenta ordonanta de urgenta (nr.49/2014), aceasta contine urmatoarele prevederi privitoare la bacalaureat, citez:
"9. La articolul 78, după alineatul (5) se introduce un nou alineat, alineatul (5^1), cu următorul cuprins:
  "(5^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (5), în cazuri temeinic justificate, se poate organiza o sesiune de bacalaureat specială, aprobată prin ordin al ministrului educaţiei naţionale."
  10. La articolul 78, după alineatul (11) se introduce un nou alineat, alineatul (12), cu următorul cuprins:
  "(12) În situaţia în care absolvenţii studiilor liceale nu au susţinut/nu au promovat examenul naţional de bacalaureat, aceştia pot beneficia de cursuri de pregătire pentru examenul de bacalaureat, organizate la nivelul unităţilor de învăţământ liceal, precum şi la nivelul instituţiilor de învăţământ superior acreditate. Fiecare absolvent poate beneficia o singură dată de finanţare pentru a participa la cursurile de pregătire pentru examenul de bacalaureat. Cursurile de pregătire în vederea promovării examenului naţional de bacalaureat, aprobate de Ministerul Educaţiei Naţionale, se desfăşoară potrivit unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educaţiei naţionale."
Daca aceste prevederi ale OUG vor fi aprobate de Parlament atunci se va organiza acea sesiune speciala de bacalaureat dar data exacta se va stabili printr-un ordin al MEN.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil, dar, încă NU s-a anunţat nimic oficial happy

Ministrul a afirmat că are în vedere organizarea unei sesiuni speciale în martie-aprilie 2015.
Probabil că, în perioada următoare ( până în septembrie ), o să apară Ordinul MEN referitor la BAC-ul din 2014-2015 & acolo vor fi precizări referitoare şi la sesiunea specială din primăvară...

Toate cele bune.