| GeorgeKb a întrebat:

Am si eu o mica intrebare daca se poate
Am auzit ca in februarie 2015 se baga a 3-a sesiune pentru bacalureat. Eu sunt picat la biologie
Intrebarea mea este: E adevarat? Daca da va rog sa-mi spuneti pe ce data mai exact se da la biologie.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Posibilitatea unei sesiuni speciale de bacalaureat este prevazuta in L.1/2011, a educatiei nationale, asa cum a fost modificata si completata anul trecut.
Daca se organizeaza sau nu este la latitudinea ministrului educatiei nationale, acesta trebuie sa emita un ordin in acest sens. Deocamdata nu a aparut un asemenea ordin.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU s-a aprobat ( nimic ) deocamdată.

Respectiva sesiune de BAC ( din primăvară ) este una "specială" şi NU este sigur dacă va exista!
Organizarea ei este OPŢIONALĂ, nu este obligatorie;)

Ministrul a afirmat că "are în vedere" organizarea unei sesiuni speciale în februarie-martie 2015.
Dacă se va şi concretiza această "intenţie" vom vedea...

Pentru aceea se va emite un Ordin separat/special ( dacă va exista sesiunea respectivă ) şi NU este inclusă în Ordinul MEN ce priveşte BAC-ul din 2015!
Vezi şi Ordinul nr. 4430/29.08.2014 privind organizarea și desfășurarea examenului de bacalaureat național 2015 la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22038

Toate cele bune.

| GeorgeKb explică (pentru bursuc001):

Multumesc

| bursuc001 a răspuns (pentru GeorgeKb):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| Redempt1on a răspuns:

Din cate am inteles a fost doar un zvon si vad ca nu apare nimic in programa, totusi nu garantez nimic. Si scuze ca postez tot aici, dar am si eu o nelamurire : daca am luat peste 5 la 2 materii si 4 la cealalta, pot sa dau doar la ce am picat cu 4? sau trebuie sa repet tot?

| هوراس a răspuns (pentru Redempt1on):

Dai doar la ce ai picat happy

| Redempt1on a răspuns (pentru هوراس):

Ok, multumesc frumos pentru raspunsul rapid si George ne vedem la biologie tata, mult noroc laughing

| leecea a răspuns:

Da. Este adevarat. Profesorii au fost platiti ca sa faca consultatii cu elevii care vor sa dea bacul in iarna. Succes sa ai!