| Mehh a întrebat:

Fratele meu vrea sa dea pe profil de intensiv informatica (mate-info). Trebuia sa dea examen la informatica?

Răspuns Câştigător
| MariaChrii a răspuns:

Nuhappy
trebuei sa aiba media de admitere pentru acel profil la acel liceu si sa se priceapa la mate(teza) mai intensiv info intensiv(6 ore in a9 si 12 in a 12 deci cresc orele de la an la an) apoi trebuie sa dea la alegere teza din chimie/bio/fiz si teza la rom

4 răspunsuri:
| nellyneliana a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa dea examen la nimic, se intra pe baza notei de la evaluare (sau media cum se face). Succes!

| bya2011 a răspuns:

Buna! Absolventii de gimnaziu trebuie sa aleaga la doar 14 ani, impreuna cu parintii lor, ce li se potriveste mai bine pentru viitor. Potrivit sondajelor de opinie facute printre elevii de clasa a opta de catre Centrul Judetean de Asistenta Psihopedagogica, batalia se da intre profilul de matematica- informatica, din postura de invingator, si cel de filologie, clasat pe locul al doilea. De citiva ani buni insa, alegerea profilului se afla si sub influenta unor prejudecati. Inclusiv dascalii recunosc ca elevi buni la limba si literatura romana opteaza si apoi sint acceptati la matematica- informatica din dorinta de a nu fi „de mina a doua". Totul graviteaza in jurul unui cerc vicios: parintii isi indruma copiii spre profilul de matematica-informatica, pentru ca acolo predau cele mai bune cadre didactice, iar dascalii de valoare prefera aceste profiluri pentru ca acolo sint admisi elevii cu cele mai mari medii.
De fapt, profilul de matematica-informatica consta in cu totul altceva. Desi multi copii care exceleaza la limba si literatura romana opteaza pentru matematica-informatica, asa se explica existenta olimpicilor la limba romana in clasele de matematica-informatica.
De asemenea, Profilul real ofera o posibilitate mai larga de alegere a facultatii. Primul avantaj, spun dascalii, este acela ca ofera absolventilor o paleta larga de optiuni legate de studiile superioare.

Ce spun altii despre acest profil:
*Mate`info intensiv inseamna 4 ore de info/ saptamana, iar din clasa a 11-a 7 ore de info/saptamana. Mate`info bilingv engleza inseamna mai multa engleza si o materie(istoria sau geografia Angliei ) in limba engleza. De profilul mate-info intensiv engleza nu am auzit. La mine in liceu sunt impartite cum am scris mai sus.
Acum sa iti zic de ambele... la mate info intensiv sunt mai multe ore de info, te pregatesti mai mult si eu zic ca e ok, daca iti place informatica. La mate`info bilingv engleza... cica e greu, dar e chiar simplu. Cam asa e la mine in liceu. Depinde foarte mult de clasa, de profesorii care iti pica la clasa si de liceul in care esti.

*Iti recomand sa te duci la real doar daca stapanesti bine materiile astea; nu inteleg care e faza cu toceala insa, parerea mea e ca inveti mult mai mult la real decat la uman.Ai romana si istoria pe care trebuie' sa le stii, asta depinde foarte mult si de liceu si de pretentii, dar de romana nu scapi la niciun profil...si sa inveti cateva lectii de istorie acolo, asa greu e? Nu e vorba de toceala aici, e vorba de retinut niste chestii elementare.

| SaDiCuL a răspuns:

Datongue

| alexandra1987 a răspuns:

In general nu, dar depinde de metodologia de admitere stabilita de liceul respectiv. la profilul ce contine o limba straine (ex. mate info intensiv germana) se da examen la limba straina