| Scarlettt a întrebat:

Intrebarea mea este de ex daca am 16 ani si am terminat a 9a iar eu vreau in vacanta de vara sa ma angajez undeva de exemplu la un market sau magazin ma angajeaza?
Am nevoie sa strang niste bani pentru mine, nu vreau sa le cer parintilor. Unde m-ar putea angaja la varsta mea pe o perioada de 2 luni?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii te poti angaja legal de la 16 ani. Cauta un loc de sezonier prin magazine, piete, terase, etc, vezi pe site-ul oficial al AJOFM din judetul tau, pe internet, in ziarele locale ce se cauta si unde. Succes si numai bine!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu te angajeaza nimeni din pacate daca nu ai 18 ani.

| TsutsaHippie a răspuns:

De la 16 ani te poti angaja de exemplu intr- cafenea, magazin, market, magazin din mall, restaurant.