| LoveMeBabyasdfg a întrebat:

Buna, m-ar interesa sa merg la o facultate in domeniul psihologiei sau psihiatriei.As vrea sa stiu daca se da admitere si cam cum este in general facultatea, daca este cineva care a facut sau face una dintre aceste facultăți.Dau funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Facultatea de psihologie generala si medicina sunt doua facultati cu domenii de studiu diferite. Dupa terminarea facultatii de medicina generala umana, vei putea da rezidentiatul la psihiatrie. Aceasta facultate dureaza 6 ani iar rezidentiatul nu poti stii cam cati ani va dura peste cativa ani. Dar dureaza vreo 4 ani in prezent. Fiind psihiatru, esti medic. Pui diagnostice si administrezi pacientilor medicamente psihotrope. Psihologul termina cei 3 ani de psihologie generala apoi se specializeaza. Dureaza vreo 2-3 ani fiecare specializare in parte. Psihologul are rolul de a consilia. Sfatul meu este sa dai la medicina si eventul la psihiatrie daca iti place sa inveti. Se castiga bine si este un domeniu foarte frumos! Gandeste-te bine! Trebuie sa inveti intai biologie si chimie. Dai admiterea si vezi daca reusesti, daca nu, mergi la psihologie. Nu e rau nici acolo dar locurile de munca sunt putine si nu sunt platiti chiar atat de bine. Ramane sa te gandesti!

2 răspunsuri:
| Anonim34231 a răspuns:

Eu stiu de facultate de psihologie din Cluj unde e admitere 50% + media bac 50%, si admiterea e din cartea de psihologie parca din clasa a 11-a sau a 10-a.
Ce stiu 100% insa e la Timisoara, unde am dat si eu anul trecut, a fost admitere din rationament si logica (nu aveai nimic de invatat pentru admitere) iar ca si medie a fost 33% medie de la admitere iar 77% medie bac.