| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Peste o saptamana am examenul la medicina. E primul examen serios ( exceptand bacul care, sincer nu a reprezentat un stres pentru mine). Am emotii imense. Fac teste din anii trecuti si le fac bine in proportie de 90-100%, dar atunci cand incerc sa imi inaginez ca sunt la examen ma cuprind emotiile si nu ma mai pot concentra. Nu mai inteleg ce scrie, citesc, dar nu mai inteleg sensul cuvintelor citite. As putea lua ceva pentru emotii fara prescripție medicala? Niste calmante? Imi doresc cu adevarat sa intru si am muncit mult, nu as vrea ca emotiile sa stea in calea mea...

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai putea lua, dar calmantele luate atunci îți vor scădea tensiunea necesară ca să dai cea mai bună performanță.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca la examen faci asa, la operatie mori

| NLS a răspuns:

Cum au zis si colegii, secretul e sa nu te gandesti ca esti in fata unor oameni straini care asteapta sa vada ce cunostinte ai, sa te noteze.

Intalneste-te mai tarziu sau maine cu vreo 2-3 prietene mai apropiate in camera ta, si roaga-le sa asiste la o simulare a testului.

Pot sa faca ele subiectele, va fi interesant si pentru tine.
Gandeste-te ca acele cunostinte te pot ajuta pe tine sa salvezi niste oameni.

| Iote a răspuns:

Nici un calmant nu te ajuta daca nu te poti controla singur. Iti spun eu.
Dar te invat alta smecherie: la examen, inchipuieti ca esti in camera ta, sau in bucatarie, unde vrei tu. Dupa ce primestisubiectele, te deconectezi de tot si rezolvi ca acasa.

| Vanessika a răspuns:

Gândește-te că ești cea mai bună și cea mai bine pregătită din toată sala. Mult succes!